Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hitem letošních Vánoc budou netbooky do 10 000 Kč. Otestovali jsme pět nejlepších

  1:01
Přenosné počítače za skvělé ceny - jsou malé, rychlé a přitom vydrží dlouho pracovat. Srovnání vyhrál ASUS Eee 1000H, na posledním místě skončilo HP Mini-Note.

Netbook ASUS Eee | foto: Jiří Zahrádka

Test je rozdělený na dvě části pro co největší přehlednost. V první se dozvíte praktické informace, které test přinesl. Dozvíte se, jak vybrat správný netbook nebo čemu se naopak vyhnout, komu udělá radost a kdo jej vůbec nevyužije. V této části nejsou jen obecné rady, ale především zkušenosti, které jsme v redakci za poslední rok nasbírali při běžném používání.

 Kam dále
 První část - na co se zaměřit při výběru
 Druhá část - vyhodnocení testu

Druhá část pak obsahuje stručné vyhodnocení testu a informace o testovaných modelech. Ačkoli se při čtení obejdete bez první části, před koupí ji doporučujeme méně zkušeným uživatelům nevynechávat.

První část - na co se zaměřit při výběru

Co čekat od netbooku

Slovo netbook vzniklo ze slov "net" a "notebook". V angličtině znamená net výraz pro síť, slangově označuje celosvětovou síť internet. Přesně to vystihuje základní zaměření těchto malých počítačů - můžete s nimi procházet webové stránky na internetu, komunikovat s přáteli nebo psát texty.

Eee PC 904

Pro editaci fotografií, střih videa nebo třeba jen spuštění více aplikací najednou jsou určeny spíše klasické notebooky s vyšším výkonem. Netbooky se orientují na dlouhou výdrž při běhu na baterie, mají proto méně výkonné procesory a nedokážou jakoukoli náročnější činnost provádět s okamžitou odezvou. Druhou věcí pak je, že maximálně desetipalcové displeje zobrazují poměrně malá písmena, z několikahodinového čtení pak mohou začít bolet oči. Netbook se proto hodí jako druhý počítač na cesty, určitě ne jako primární pracovní nástroj.

popisek Nestačil vám stručný popis?
        Přečtěte si o netboocích více zde 

Často jsou netbooky kupovány i dětem. Za málo peněz zprostředkují první kontakt s počítačem, zvládnou méně náročné (především logické) hry a výukové programy. Díky malé hmotnosti nezatěžují páteř při přenášení, kompaktní tvary a pevná konstrukce zase zaručují dobrou odolnost při nešetrné manipulaci.

Opět ale mějte na mysli, aby nebyl netbook pouze jedním počítačem v rodině, pro zrak ve vývinu poznámka o malých displejích dvojnásob. Pokud je používání netbooku přerušováno sledováním okolí (přednáška, jízda ve vlaku), není problém využít i šestihodinový limit baterie. Děti si ale zpravidla v zápalu hry neuvědomují nutnost odpočívat a šest hodin klidně stráví hopsáním s kresleným princem. Při koupi netbooku proto nezapomeňte domluvit pravidla pro používání a dohlédnout na jejich dodržování.

Pro všechny, kteří s nízkým výpočetním výkonem klidně vystačí a druhý počítač do domácnosti nechtějí, existuje ještě jedno řešení. K netbooku si přikupte externí LCD panel, pro nenáročné použití stačí vybrat i některý z nejlevnější kategorie s úhlopříčkou od 15" výše. Ceny se pohybují od 2 500 Kč s daní, ceny nejlevnějších netbooků od 5 500 Kč za model ASUS Eee 701  nebo 7 500 Kč za lépe vybavený a modernější ASUS Eee 904HD.

Netbook ASUS Eee

 

Notebook vs. netbook

Na internetových diskusích se lze často setkat s bizarním názorem, že za stejné peníze můžete koupit i výkonnější notebook s větší úhlopříčkou displeje. Větší úhlopříčka displeje vás ale omezuje při cestování, notebook za deset tisíc navíc nevydrží při běhu na baterie déle než tři hodiny. Otázkou tedy není, jestli je lepší notebook nebo netbook, ale o kolik je vlastně ten netbook pomalejší.

Na pomoc jsme si vzali královnu levných notebooků Acer Extensu. Ta ve verzi 5230 poskytuje za cenu již od 11 000 Kč dvoujádrový procesor Celeron M, 1 GB operační paměti, 160GB disk a rozsáhlou nabídku rozhraní. Na následujících grafech jsou již vidět výsledky srovnání výkonu s netbookem ASUS Eee 1000H, vítězem dnešního testu. Vyšší čísla znamenají vyšší výkon.

Notebook vs. netbook

Na prvním grafu je vidět srovnání rychlosti disku a paměti. Především disky jsou v netboocích velmi rychlé a s notebooky dokáží bez problémů soupeřit. Propustnost operační paměti je nižší přibližně o čtvrtinu, naměřená hodnota je i přesto velmi dobrá.

Další graf ukazuje výkon té nejpodstatnější součástky každého počítače - procesoru. Je vidět, že jednojádrový Intel Atom na dvoujádrový Celeron nemá ani náhodou. Nejlevnější notebooky však často mívají jen jednojádrový procesor, rozdíl by byl potom menší.

Notebook vs. netbook

Poslední graf již ukazuje, v čem se nižší výkon netbooku projevuje. Oba počítače měly za úkol zmenšit 278 MB fotografií, zatímco notebook to zvládl za necelé dvě minuty, u netbooku si počkáte dvojnásobný čas.

Notebook vs. netbook

Z praxe: netbooky přehrají film a hudbu, není problém si zahrát logickou hru nebo starší střílečku jako je Doom. Na ASUSu Eee 1000H běhá (trhaně) i FIFA 2008. Pokud máte digitální TV tuner do USB, netbook zvládne také bez problémů přijímat televizní signál MPEG2.


Výběr netbooku krok za krokem

1) Výběr velikosti
Zatím se netbooky dodávají s úhlopříčkami displejů 8,9" a 10,1". Rozlišení obou verzí bývá stejné, to znamená, že oba displeje zobrazí například stejný počet písmen nějakého textu. Na displeji s menší úhlopříčkou bude ale text vypadat mnohem menší, větší úhlopříčka je pro dlouhodobější práci přece jen příjemnější. Při výběru tedy myslete na to, jestli budete chtít mimořádně malý 8,9" počítač na cesty, nebo větší a těžší 10,1", zato s daleko komfortnějším obrazem. Pro domácí použití je praktické používání externího monitoru.

3) Výběr procesoru 
V testu své kvality ukázal Intel Atom taktovaný na 1,6 GHz. Je úsporný, nabízí přitom dostatek výkonu pro přehrávání filmů a nenáročnou práci na internetu. Procesor VIA se příliš neosvědčil, má oproti Atomu nižší výkon a hlavně se značně zahřívá. Celý netbook je pak na povrchu teplejší, větráček chlazení se prakticky nezastaví a netbook je pak výrazně hlučnější. Třetím procesorem je Intel Celeron M dodávaný do nejlevnějších ASUSů Eee. Má vyšší výkon než Intel Atom, je však méně úsporný a rovněž se více zahřívá (i když ne tolik, jako VIA). Pokud si chcete koupit netbook s dlouhou výdrží a tichým chodem, volte Intel Atom.

5) Výběr operačního systému
Některé netbooky lze zakoupit za méně peněz s Linuxem. Drtivá většina produkce se prodává s Windows XP, které i na slaboučkých sestavách běhají velmi svižně. Pro začátečníky jsou dle mého názoru vhodnější, nebudete mít problém s připojením k internetu se zabezpečeným přístupem, odpadne hledání ovladače pro vaši starší tiskárnu. Grafické rozhraní Linuxu s velkými barevnými ikonami se může líbit především dětem, myslete však na to, jaké programy si budou chtít pouštět. Většina aplikací je psána pro běh pod Windows.


Netbook ASUS Eee

 

2) Výběr výrobce
Pokud jsem v článku Největší mýty o notebooku psal, že značka notebooku je při výběru podstatná jen z pohledu servisu, u netbooků to platí prakticky bezvýhradně. Zaprvé vycházejí všechny z jednoho konceptu a jsou si velmi podobné, zadruhé se výroba teprve rozbíhá a všichni výrobci tak začínají prakticky od nuly. Výjimkou je ASUS, který s konceptem netbooku přišel již před rokem, a má tak ze všech nejvíce zkušeností. Při nákupu se klidně odpoutejte od prestižního loga výrobce a zaměřte se na vlastnosti. V tomto segmentu dobrá značka nezaručuje automaticky kvalitu.

4) Pevný disk, nebo SSD uložiště?
SSD je rychlá paměť flash, podobná třeba té, kterou máte v USB klíčence. Je velmi odolná, neodebírá moc energie, nevydává žádné zvuky. V testu jsme měli pouze jedno zařízení s SSD, které však dosahovalo horšího výkonu než všechny ostatní. Zatím tedy platí - pokud chcete netbook s rychlou odezvou, volte zařízení s pevným diskem (HDD), pokud chcete maximální odolnost na cesty, volte SSD uložiště. Zatím se jeví jako výhodnější koupě pevné disky, které navíc dosahují kapacity až 160 GB, SSD uložiště zatím jen 12 až 20 GB.

6) Nenakupujte naslepo
Čtěte recenze, všímejte si uživatelských zkušeností, před nákupem si ale zvolené zařízení ještě někde prohlédněte. Ačkoli je na ilustračních fotografiích se slečnou vidět, jak je netbook malé zařízení, při reálném kontaktu si to uvědomíte lépe. Prohlédněte si displej, kvalitu zpracování a použité materiály, zkuste si chvíli psát na klávesnici. Možná na poslední chvíli zjistíte, že bude přece jenom lepší porozhlédnout se po větší verzi nebo dokonce plnohodnotném notebooku. 


Druhá část - vyhodnocení testu

Čtyři zařízení z pěti jsou zapůjčena z internetového obchodu s počítači a elektronikou Alza.cz. Páté zařízení, Acer Aspire One, poskytlo do testu české zastoupení výrobce. Za rychlé vyřízení zápůjček děkujeme. Jedná se o nové prodejní netbooky, které si můžete zakoupit v obchodech, nejsou to tedy speciální testovací verze.

Netbooky dalších výrobců mají prakticky stejné vlastnosti jako MSI Wind popř. Acer Aspire One. Základem jsou vždy displeje s úhlopříčkou 9 až 10 palců, procesor Intel Atom a pevné disky. Pokud se vám tedy líbí zařízení od jiného výrobce s podobným základem, očekávejte také podobné vlastnosti jako u testovaných modelů. Netbooky s procesorem Intel Atom jsou zpravidla poměrně tiché, nikde se výrazně nepřehřívají a pro nenáročné brouzdání na internetu, psaní textů a poslech hudby jsou více než dostatečné. Více se dozvíte v horním boxíku Notebook vs. netbook.

Netbooky nejsou tentokrát ohodnocené známkou, celkově nás ale nejvíce oslovil ASUS Eee PC 1000H, který si proto odnesl ocenění Tip Redakce. Má velmi pěkné provedení, výbornou výdrž na baterie, přijatelnou cenu a navíc byl nejrychlejší z testované pětice.

LEGENDA:
Hmotnost -
neberte v potaz pouze hmotnost netbooku, důležitá je i hmotnost adaptéru
Displej - poslední údaj ve stupních značí maximální úhel rozevření displeje. Čím větší je, tím pohodlnější práci zaručí na cestách. Oceníte například ve vlaku při položení netbooku na klín. Pod přibližně 135° je úhel rozevření nedostatečný. 

Úhel rozevření displeje

Výdrž maximum - netbook nepracuje, jas displeje na nejnižší úrovni, bezdrátové sítě vypnuté
Výdrž střední zátěž - jas displeje na maximu, přehrávání hudby v programu Windows Media Player se zapnutou vizualizací, bezdrátové sítě vypnuté
Výdrž vysoká zátěž - jas displeje na maximu, přehrávání hudby v programu Windows Media Player se zapnutou vizualizací, zapnuta WiFi a je přehrávána hudba z internetového rádia

 Jak jsme vybírali...
Výběr byl omezen na co nejrozšířenější netbooky. Předem jsem vyřadil netbooky s procesorem Intel Celeron M, který není příliš hospodárný a informací je o něm v odkazovaných recenzích na konci článku dostatek. Do testu byl zařazen naopak procesor VIA v netbooku od HP, o kterém jsme zatím nepsali. Kromě již zmíněného Aceru a HP nemohl v testu chybět ASUS, který má na trhu v současnosti šest druhů netbooku Eee PC. V testu naleznete dva se stejným procesorem, které se liší pouze ve velikosti úhlopříčky displeje a SSD uložištěm. Posledním testovaným netbookem je MSI Wind, velký konkurent desetipalcového "éčka".

 
Klikněte pro zvětšení:


 Rozcestník  Specifikace  Cena od
 Acer Aspire One  8,9", HDD 120 GB  7 400 Kč
 ASUS Eee Pc 901  8,9", SSD 12 GB  9 000 Kč
 HP Mini-Note 2133  8,9", HDD 120 GB  11 700 Kč
 ASUS Eee Pc 1000H  10,1", HDD 160 GB  9 900 Kč
 MSI Wind U100  10,1", HDD 120 GB  9 800 Kč


Acer Aspire One

Cena od 7 400 Kč s DPH a Win XP Home
Velikost displeje 8,9" (1024 x 600), lesklý, 145°
Hmotnost (ntb + adapt.) 1,06 kg + 318 g = 1,38 kg 
Rozměry
24,7 x 16,8 x 3,3 cm

Procesor Intel Atom N270, 1,6 GHz
Paměť 2x 512 MB = 1 GB
Disk 120 GB
Rozhraní: 3x USB 2.0, VGA, 2x audio, čtečka SD karet a čtečka 5 v 1
Konektivita: ethernet, WiFi 802.11 b/g

Výdrž - maximum 2 hodiny a 51 minut
Výdrž - střední zátěž 1 hodina a 44 minut
Výdrž - vysoká zátěž 1 hodina a 28 minut

Malý Aspire má sice některé nedostatky, jako chybějící Bluetooth nebo nižší výdrž při běhu na baterie, celkově jej ale lze doporučit. Kromě pěkného designu totiž nabízí i daleko nižší cenu než konkurenční Eee 901.

Design vypadá lépe než u největšího rivala Eee 901, profil je o několik milimetrů tenčí a Aspire tak vypadá menší. Pevností se však vyrovná i větším a těžším kolegům, líbilo se nám i perfektní zpracování. Co nepotěší je leštěné víko displeje, na kterém jsou vidět otisky prstů. K dostání je v barevných variantách modrá, bílá, hnědá a růžová, kvůli otiskům prstů doporučujeme spíše světlé varianty.

Oproti konkurenci najdeme na netbooku dvě čtečky multimediálních karet. Jeden slot tak můžete použít pro rozšíření diskové kapacity nebo snadný přenos souborů. Chybí naopak Bluetooth.

Nejpodstatnější na každém netbooku je klávesnice a touchpad. Klávesnice se u Aceru povedla více než dobře, je široká téměř 24 centimetrů, což je oproti konkurenčnímu ASUSu Eee 901 o tři centimetry více. Písmenka proto nejsou u sebe příliš těsně a psaní je velmi pohodlné bez zbytečných překlepů. Zvuk při stisku doprovází slyšitelné cvaknutí, klávesy lze tisknout velmi lehce. Po celé délce je velmi pevná a nikde se neprohýbá, svým charakterem připomíná starší klávesnice u proslulých notebooků IBM ThinkPad.

Touchpad je velmi malý a ovládání není pohodlné. Největší problém činí potvrzení volby, tlačítka umístěná na bocích dotykových ploch jsou velmi nepraktická. Jako jeden z mála umožňuje pohodlné rolování na webových stránkách a v dokumentech, i tak je ale lepší používat myš.

Druhou nejpodstatnější věcí je displej. Ten u Aceru má pěkné barvy a lesklý povrch. Pokud si někdo posteskne, že na leštěném displeji nebude za denního světla nic vidět, může být v klidu. Viditelnost 8,9" displejů všech testovaných netbooků je venku velmi špatná, rozdíl mezi matným nebo lesklým povrchem prakticky není znát. Jedinou výtkou k leštěnému povrchu tak mohou být omezené náhledové úhly, při sledování filmu ve dvou osobách bude nutné se k sobě více tulit. LED podsvícení poskytuje vyšší jas než u ASUSu Eee 901, bohužel i na nejnižší úroveň dodává stále hodně světla - pro vyšší úsporu baterie by nebylo špatné povolit ztlumení jasu ještě o několik kroků. Na nejnižší stupeň bohužel displej nepatrně blikal. Barvy jsou lehce zkreslené do modra.

K výkonu nemáme žádné výhrady, Aspire pracoval stejně rychle jako zbytek pelotonu. V redakci se vyskytl i model s 512 MB operační paměti a OS Windows XP, rozhodně doporučujeme koupit oficiální prodejní verzi s 1 GB, která má rychlejší reakce. Zahřívání je na nízké úrovni, postupně se zvyšuje s přibývajícím časem. Hlučnost je při čtení textu na nízké úrovni, stačí však rychleji posunout stránku nebo spustit další aplikaci a do hry vstoupí větráček. Není příliš hlučný, zvuk je však ve vyšším tónu a určitě jej nepřeslechnete.

Výdrž není příliš přesvědčivá, běžně se pohybuje kolem dvou hodin. Zvýšit ji můžete druhou baterií nebo baterií o vyšší kapacitě. Ceny se pohybují od 1 300 Kč s DPH.

Poznámka z praxe: signál integrované WiFi není příliš stabilní a z neznámého důvodu se nechává rušit více než ostatní. Z řady pěti netbooků v naší testovací laboratoři nemohl stále zachytit signál, ačkoli konkurenci nečinilo problém připojit se okamžitě. Vše vyřešilo až přenesení Aceru o několik metrů dále.                     ZPĚT

Acer Aspire One

Acer Aspire One

Acer Aspire One

Acer Aspire One

Acer Aspire One

Acer Aspire One

Acer Aspire One


Acer Aspire OneAcer Aspire One



ASUS Eee PC 901

Cena od 9000 Kč s DPH a Win XP Home
Velikost displeje 8,9" (1024 x 600), matný, 159°
Hmotnost (ntb + adapt.) 1,14 kg + 196 g = 1,34 kg
Rozměry 22,5 x 17,5 x 2,9 - 4 cm

Procesor Intel Atom N270, 1,6 GHz
Paměť 1 GB
SSD uložiště 12 GB (4 + 8 GB)
Rozhraní: 3x USB, VGA, 2x audio, čtečka SD/SDHC/ MMC karet
Konektivita: ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth

Výdrž - maximum 8 hodin a 40 minut
Výdrž - střední zátěž 6 hodin a 10 minut
Výdrž - vysoká zátěž 4 hodiny a 50 minut

Nejprodávanější netbook nejen na českém trhu. Má vynikající výbavu, je tichý, malý i poměrně lehký. Velkým kladem je ohromující výdrž na baterie, za zápory lze považovat pomalejší odezvu a drobnou klávesnici.

901 je "éčko" druhé generace se zaobleným designem. Dle barevného provedení dokáže vypadat hravě (zelená, červená) nebo elegantně (bílá, černá). Vzhledem k lesklému povrchu doporučujeme spíše světlé varianty, na kterých nebudou tolik vidět otisky prstů. Pevnosti není co vytknout, masivní klouby displeje vydrží i běžný pracovní den dítěte. Slícování plastů není optimální pod víkem displeje, u každého zkoušeného kusu jsou vidět nepravidelné mezery, Je to však výtka ryze kosmetická.

Z nadstandardních funkcí nalezneme čtečku SDHC karet (SD karty s kapacitou až 32 GB). Za další výhodu můžeme považovat originální příslušenství Eee prodávané samostatně, jako jsou myši, taštičky apod.

Velkým záporem tohoto "éčka" je klávesnice, nejhorší ze všech netbooků v testu. Má šířku pouze necelých 21 centimetrů, písmena jsou tak velmi těsně u sebe bez větších rozestupů. Pro dětské prsty to nebude problém, pro ženské pouze pokud mají delší nehty. Muži a pánové však budou dělat při psaní překlepy i pokud se budou při psaní soustředit. Nepotěšilo příliš ani rozložení, vyloženě depresivní je především pravý Shift. Osobně považuji klávesnici jako daň za malé rozměry a vzhledem k bezkonkurenční výdrži malé "éčko"  i přes tento handicap používám.

Touchpad má stejnou velikost jako u většího "éčka" a patří k nejlepším. Umí rolovat na stránkách nahoru/dolů i do stran, na dotykovou plošku stačí položit dva prsty a pohybovat jimi určeným směrem. Touchpad je citlivý a díky velké ploše se klidně obejdete bez myši. 

Displej je poněkud tmavší, pro čtení dokumentů však postačuje. Bílou zobrazuje do šeda, maximální jas barvy více zesvětlit nedokáže. Vynikající je možnost ztlumit v patnácti krocích intenzitu podsvícení na velmi nízkou úroveň, lze tak efektivně šetřit baterii. Oproti Aceru má lepší náhledové úhly, celkově ale působí mdlým dojmem. Na běžnou práci je skvělý, při sledování filmů ale bude chybět větší kontrast.

K výkonu máme jedinou poznámku, použité SSD uložiště je totiž značně pomalé. V programu HD Tach dosáhlo skóre 30,2 MB/s, ostatní počítače v testu okolo 50 MB/s. Soubory se tak z disku načítají déle a odezva je nižší než u ostatních netbooků. Není to nic dramatického, ale netbooky s pevným diskem jsou při práci rychlejší.

Výdrž nepotřebuje komentář, tak pěkných hodnot nedosáhne s žádný jiný netbook. Dojet vlakem z Prahy do Brna a zpět, po cestě napsat brilantní recenzi a ve zbylém čase si ještě poslechnout hudbu umožní se standardní baterií jenom ASUS Eee s Atomem. ZPĚT

ASUS Eee PC 901 green

ASUS Eee PC 901 green

ASUS Eee PC 901 green

ASUS Eee PC 901 green

ASUS Eee PC 901 green

ASUS Eee PC 901 greenASUS Eee PC 901 greenASUS Eee PC 901 greenASUS Eee PC 901 green
ASUS Eee PC 901 green



HP Mini-Note 2133

Cena od 11 700 Kč s DPH aWindows Vista Basic
Velikost displeje 8,9" (1024 x 600), lesklý, 125°
Hmotnost (ntb + adapt.) 1,46 kg + 410 g = 1,86 kg
Rozměry
26 x 16,5 x 3,3 (baterie 5,3) cm

Procesor VIA C-7 M 1,6 GHz
Paměť 2 GB
Disk 120 GB
Rozhraní: 2x USB 2.0, VGA, 2x audio, čtečka SD karet, ExpressCard
Konektivita: gigabitový ethernet, WiFi 802.11 a/b/g, Bluetooth

Výdrž - maximum 5 hodin a 30 minut
Výdrž - střední zátěž 3 hodiny a 20 minut
Výdrž - vysoká zátěž 2 hodiny a 57 minut

Malé HP je nejen z testovaných, ale i ze všech zbylých netbooků na trhu nejelegantnější. Zároveň je ale bohužel i důkazem, že jít jiným směrem než konkurence nemusí být vždy korunováno úspěchem.

Kovové tělo s krásným designem působí sice hodnotně, celkově ale HP na váze ukázalo neuvěřitelných 1,45 kg. Pro porovnání - 13,3" MacBook má hmotnost 1,37 kg. Kde se tedy 10" HP podařilo tolik nabrat na hmotnosti? Velký podíl na tom má velkokapacitní baterie, která vystupuje z těla (lze zakoupit i menší). Z kovu je pak vyrobeno nejenom víko netbooku, ale i celá spodní část. Je sice možné, že HP vydrží velmi nešetrné zacházení bez hrozby popraskání dílů, v batohu společně s adaptérem ale počítejte s hmotností téměř 2 kilogramy.

Výbava je v mnohém nadstandardní, na pravém boku nalezneme slot ExpressCard, baterie ukazuje světelný indikátor zbývající kapacity, komunikace může probíhat po gigabitovém ethernetu. 

Klávesnice patří k těm nejlepším v testu, vždyť má také šířku jako desetipalcové netbooky - přes 25 cm. Chybí sice výraznější mezery, klávesky ale mají velkou plochu a není problém ani při psaní po paměti. Nízký zdvih, dobré rozložení a příjemný zvuk dělají z psaní na malém HPčku radost.

Touchpad je příliš nízký na komfortní ovládání, nepotěšily ani tlačítka na bocích. Jsou však širší než u Aceru a jdou snáze stisknout. Podporuje rolování na stránkách nahoru / dolů, i tak je praktičtější připojit myš.

Displej nás příliš nepotěšil, chybně zobrazoval přechody v grafice Vist (nejspíše chyba v grafické kartě S3), na nejnižší stupně jasu navíc znatelně blikal. Pro čtení tak bylo nutné nastavit až třetí nebo čtvrtý stupeň z devíti, baterii se tak nepodařilo při běžném používání příliš šetřit. Lesklý povrch omezoval náhledové úhly, čímž trpěl rovněž Acer Aspire. V dalších bodech ale vyniknul dobrým podáním bílé barvy, kterou jen nepatrně zkresloval do teplejších odstínů. Na prohlížení fotografií nebo sledování filmů se zdá být z trojice 8,9" displejů nejvhodnější.

HP Mini-Note je bezkonkurenčně nejpomalejším netbookem na trhu. Nízký výkon procesoru, pomalá paměť a náročný operační systém Windows Vista činí z elegantního stroje šneka roku. Vše doprovází rychle se zahřívající kovové tělo, které se kdesi v útrobách snaží uchladit obrovská turbína. Alespoň to by vysvětlovalo značný hluk, který si nezadá s velkými a daleko výkonnějšími notebooky. Při běžném používání HP propadlo, několikasekundové čekání na jakýkoli příkaz se postaralo o zkažení všech dobrých dojmů.

Výdrž je poměrně slušná jen za cenu vysokokapacitní baterie, která vystupuje z těla netbooku. Spásou pro Mini-Note má být příchod procesoru VIA Nano. Doufejme, že se povede více než C7-M.       ZPĚT



ASUS Eee PC 1000H - Tip Redakce

Cena od 9 900 Kč s DPH s Win XP Home
Velikost displeje 10,1" (1024 x 600), matný, 160°
Hmotnost (ntb + adapt.) 1,44 kg + 202 g = 1,64 kg
Rozměry
26,5 x 19 x 2,9 - 4 cm 

Procesor Intel Atom N270, 1,6 GHz
Paměť 1 GB
Disk 160 GB (80 + 70 GB využitelného místa)
Rozhraní: 3x USB, VGA, 2x audio, čtečka SD/SDHC/ MMC karet
Konektivita:  ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth

Výdrž - maximum 6 hodin a 40 minut
Výdrž - střední zátěž 4 hodiny a 36 minut
Výdrž - vysoká zátěž 3 hodiny a 33 minut

Bez dlouhého rozhodování jsme tomuto "éčku" udělili ocenění Tip Redakce. Je rychlejší, pevnější a má delší výdrž na baterie než úhlavní rival MSI . Klávesnice je oproti verzi 901 již velmi komfortní a lze ji doporučit i pánům s většími prsty.

Všechno podstatné bylo již řečeno u menšího kolegy Eee 901, podívejme se rovnou na podstatné vlastnosti.

Větší rozměry i cena dávají stranou původní myšlenku, která spočívala v konstrukci malého lehkého počítače za pár tisíc. Praxe však ukazuje, že klávesnice u 901 je vhodná spíše na krátké poznámky než psaní delších textů. Sice to jde, ale 1000H zvládne psaní daleko komfortněji a s menším počtem překlepů. Šířka této klávesnice je přes 25 cm, což již bohatě stačí pro psaní všemi deseti po paměti. Pokud se dobře zadíváte na rozložení a rozměry, zajisté vám neunikne podobnost s MSI Wind. Obě klávesnice jsou totiž téměř totožné, kromě několika drobností v rozložení je rozdíl především v jejich tvrdosti. ASUS se popral s podložením klávesek lépe a v "éčku" tak najdeme pevnou oporu při stisku. MSI se přímo neprohýbá, má však měkčí charakter.

Touchpad je stejný jako u Eee 901 a dostává od nás jedničku s hvězdičkou.

Oproti předchozím 8,9" displejům působí 10,1" jako kamion vedle fiatu. Rozlišení zůstává stejné, písmena jsou proto na displeji větší a s dokumenty se pracuje daleko lépe. Lepší je také intenzita podsvícení, displej v tomto "éčku" krásně svítí a oživuje tak barvy. Jsou sice stále poněkud tmavší s nádechem modré, displeje předchozích tří konkurentů však mohou Eee 1000H jen závidět. Hodí se jak na čtení textů a surfování po internetu, tak i pro sledování filmů. Náhledové úhly jsou dobré, tulení známé z Aceru Aspire One tak nebude nutné. Na displej je již možné koukat i venku na slunci, pochválit ASUS musíme i za nízkou intenzitu podsvícení při nejnižším stupni, lze tak více šetřit baterii.

Toto "éčko" se nakonec stalo nejrychlejším počítačem v testu, oproti Eee 901 ale také o něco hlučnějším. Podíl na tom má pevný disk, jehož otáčející se plotny nepatrně hučí. Chlazení procesoru však také nezůstává stranou a větráček se vypíná jen sporadicky. Celkově vzato není Eee hlučné, ale MSI a Eee 901 jej v této kategorii dokázalo předběhnout.

Na co ale MSI nemá, je skvělá výdrž tohoto "éčka". Běžně lze pracovat přes 4 hodiny a to se nijak neuskromňujete sníženým jasem displeje nebo vypnutým bezdrátovým adaptérem. Můžeme sice namítnout, že lze k Windu dokoupit přídavnou baterii, pak ale za své berou jeho výhody v nižší hmotnosti a konkurenceschopné ceně. Eee 1000H má navíc v testované verzi větší kapacitu disku. ASUS si ocenění zasloužil a k Tipu Redakce gratulujeme!           ZPĚT

ASUS Eee PC 1000H

ASUS Eee PC 1000H

Eee PC 904

ASUS Eee PC 1000H

Eee PC 904


Eee PC 904Eee PC 904Eee PC 904Eee PC 904Eee PC 904



MSI Wind U100

Cena od 9 800 Kč s DPH a Win XP Home
Velikost displeje 10,1" (1024 x 600), matný, 148°
Hmotnost (ntb + adapt.) 1,16 kg + 356 g = 1,52 kg
Rozměry
26 x 18 x š - 3,4 cm

Procesor Intel Atom N270, 1,6 GHz
Paměť 2x 512 MB = 1 GB
Disk 120 GB (40 + 70 GB využitelného místa)
Rozhraní: 3x USB 2.0, VGA, 2x audio, čtečka 4 v 1
Konektivita: ethernet, WiFi 802.11b/g, Bluetooth

Výdrž - maximum 2 hodiny a 44 minut
Výdrž - střední zátěž 1 hodina a 44 minut
Výdrž - vysoká zátěž 1 hodina a 28 minut

V bílé barvě velmi elegantní počítač s dobrým displejem, tichým chodem a rozsáhlou výbavou. Zklamala jen průměrná výdrž na baterie, volnější klouby displeje a horší touchpad.

V černé barvě vyniknou lacině vyhlížející plasty, doporučujeme tedy spíše bílou variantu. Příliš důvěry nebudí ani volnější displej upevněný k velmi úzkým kloubům displeje. K MSI by si zkrátka uživatel neměl dovolovat tolik co k ASUSu Eee 1000H. Tělo netbooku je jinak pevné a nikde se výrazně neprohýbá.

Z nadstandardních vlastností jmenujme pěkné pouzdro dodávané s notebookem, které odolá polití tekutinou.

Dojmy z klávesnice jsou již shrnuty u ASUSu Eee 1000H, obě jsou prakticky identické. Rozdíl je především v tvrdosti, ASUS má klávesnici při stisku o trochu pevnější. I tak je Wind při psaní velmi komfortní a není problém využívat všech deseti prstů.

Touchpad je v tomto případě jeden z nejhorších v testu. Má minimální plochu, která je navíc oříznuta o prostor pro rolování na stránce. Rolování bohužel nefungovalo spolehlivě ani po několika dnech přemlouvání, pro solidní práci je lepší si k Windu přibalit ještě myš.

Pokud jsme u desetipalcového ASUSu chválili displej, MSIčku musíme dát rovnou medaili. Nejvyšší intenzita podsvícení je až překvapující, při čtení textu ve tmě je dokonce lepší jas tlumit. Bohužel osm kroků od nejvyššího k nejnižšímu stupni není mnoho a i na spodním konci displej značně svítí, oproti "éčku" tak méně šetří energii. Barvy mají slabý nádech teplejších odstínů, viditelnost textu je dobrá i na sluníčku. Chválíme i náhledové úhly. Drobná poznámka opět míří k víku notebooku, při maximálním rozevření displeje se MSI lehce zaklání dozadu.

Výkon je nepatrně nižší než u konkurenčního Eee 1000H, předčí jej však v nižší hladině hluku. Líbil se nám téměř neslyšitelný chod, MSI se začíná probouzet k životu až po několika hodinách běhu nebo spuštění více aplikací. Tehdy začíná být integrovaný větráček slyšet, i tak jde společně s ASUSem Eee 901 o nejtišší netbook na trhu.

Výdrž nás nepotěšila a tak jsme se rozhodli nepotěšit ani MSI. Standardní výdrž okolo 2 hodin a 15 minut není dobrá a bez adaptéru se lze obejít jen při krátkých výletech na přednášku. Pokud by se MSI podařilo zlepšit několik zmíněných nedostatků, strčilo by ASUS do kapsy. Zatím se ale má ještě co učit.         ZPĚT


  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 14 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 44 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...