Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Mobilní grafika poprvé rychlejší než stolní: ultravýkonné čipy do notebooků

  0:01
Mobilní čipy Quadro FX-M překonávají i nejvýkonnější stolní čipy Quadro. Nové špičkové grafické čipy pro pracovní stanice však také mají spotřebu odpovídající výkonu - od akceptovatelných 15 Wattů až po neuvěřitelných 100W. Který z nich se vyplatí pořídit - a vyplatí se to vůbec nebo je levnější koupit klasickou grafiku GeForce?

nVidia Quadro FX: nové grafické čipy pro mobilní pracovní stanice

S modely 350M, 1500M a 2500M obohatila nVidia své portfolio čipů určených pro mobilní grafické stanice, které se vyznačují špičkovou podporou OpenGL. Mezi první výrobce nabízející tyto čipy patří Dell a jeho řada M90.

Mobilní čipy jsou založeny na svých levnějších protějšcích z řady stolních čipů GeForce 7xxx pro běžné spotřebitele. Takže nejdostupnější čip 350M je postaven na teprve nedávno představeném čipu GeForce 7300 a komunikuje s 256 MB videopaměti DDR2 přes 64bitů širokou paměťovou sběrnici.

Naproti tomu u modelů 1500M a 2500M se jedná o čipy nejvyšší kategorie, odvozené z čipu GeForce 7900, kde je paměť adresována přes 256 bitů širokou cestu paměťové sběrnice. V případě modelu GeForce 2500M je k dispozici plný půl gigabajt paměti, u nižšího stále pouze 256 MB. U těchto modelů se však již jedná o velmi rychlé paměti GDDR3.

Všechny tři nové modely přichází na trh v provedení PCI Express a od běžných spotřebitelských čipů GeForce je odlišují především optimalizované ovladače. Tyto ovladače jsou vyladěny na špičkový výkon v prostředí OpenGL 2.0 a pro širokou škálu specializovaných 3D aplikací nabízí certifikované obladače.

Protože každý výrobce si může upravit specifikace dle svého uvážení - respektive dle schopností notebookové schránky uchladit tyto čipy a jejich paměti - neuvádí nVidia žádné jednoznačné údaje k taktu těchto čipů. Vzhledem k opravdu výrazným rozdílům v chladícím výkonu jednotlivých notebooků je to pouze rozumné opatření - současně však je zřejmé, že pro některé uživatele může být značným pokušením, pokusit se otestovat hranice chladících systémů svých strojů prostřednictvím přetaktování těchto čipů. (Na druhé straně, takto riskujících uživatelů bude málo - profesionální pracovní stanici si nechce její vlastník sám "zavařit" a při výpočtech bude preferovat spíše absolutní spolehlivost než pár procent nestabilního výkonu navíc.)

Jedním z prvních masových výrobců, kteří tyto extrémně výkonné čipy zabudovávají do svých notebooků, je Dell a jeho řada mobilních pracovních stanic Precision M90. Startovní cena kolem 55 tisíc Kč vypadá zajímavě za notebook s tak extrémním výkonem, jaký slibuje nVidia, navíc se 17 palcovým displejem. Úsměv poněkud zamrzne na rtech, pokud si budoucí vlastník nechá nakonfigurovat sestavu dle svých představ...

...opravdu špičková konfigurace s procesorem Intel Core Duo T2600 a s nejvýkonnějším čipem Quadro FX 2500M s 512 MB paměti pak vyjde rychle na více než 100 tisíc korun. Jak doslova brutální výkon však skutečně dostává uživatel za tyto peníze, představuje nVidia na svých stránkách věnovaných srovnání jednotlivých rodin těchto čipů (kompletní srovnání zde - odkaz v novém okně).

Z tohoto srovnání vyplývá mimo jiné, že propustností paměťové sběrnice překonává model 2500M nejrychlejší stolní čipy o 14 procent - zvládá neuvěřitelných 38,4 versus 33,6 GB/s. Pro srovnání PCI Express nabízí pouze zlomek tohoto výkonu. Co do výstupů je podporováno rozhraní DVI, VGA i HDTV, pouze u nejslabšího modelu je namísto podpory HDTV integrováno pouze rozhraní pro klasickou televizi. Shader model je samozřejmě ve verzi 3.0. Oproti stolním čipům mobilní čipy nepodporují výkonnější spojení Dual-Link DVI a nemají podporu pro zparalelnění vícero čipů prostřednictvím SLI spojení.

V hrubém výkonu udává nVidia shodné či podobné hodnoty pro stolní i mobilní čipy - FX 2500M se tak vyrovná nejvýkonějšímu čipu Quadro FX4500 se svými 181 milóny trojúhelníků za sekundu 10,8 miliardami texelů za sekundu. Podobně čip FX1500M se vyrovná nebo překonává své stolní protějšky FX3450 a FX4400 (145 : 150 : 133 mil. trojúhelníků a 7,5 : 5,1 : 6,4 mld. texelů). Dokonce i nejslabší čip se svými 81 mil. trojúhleníků a 1,7 mld. texelů dokáže překonat čipy Quadro FX330 a FX540 a dostává se až do blízkosti FX1300.

Podobný obrázek nabízí srovnání výkonu v nejnáročnějších benchmarcích - škoda, že zde nVidia nepoužila pro srovnání nejvýkonnější mobilní procesor Core Duo. Namísto něj je zde použito 3,6GHz Pentium 4 - přesto však výsledky ledacos naznačují. Nové mobilní čipy ve všech směrech překonávají své stolní protějšky a především čip FX2500M je univerzálním vítězem ve všech kategoriích. Přidáme-li k těmto výsledkům brzké uvedení mobilního SLI na trh notebooků, skýtá se zde zajímavá možnost: notebooky by mohly být výkonnější nežli stolní grafické stanice.

Poznámka redakce

V mezičase je však třeba definovat, co je vlastně ještě mobilní čip - FX2500M sice bere méně proudu nežli nejnáročnější stolní varianta FX4500SDI, ale nijak výrazně méně. Se svými 100 Watty spotřebovává tento čip výrazně více energie nežli nejvýkonnější mobilní procesor Core Duo a konkurovat mu co do negativního vlivu na akumulátor může snad jen procesor Intel Pentium D či Extreme Edition. Ostatní dva čipy se svými 45 či 15 Watty jsou na tom sice podstatně lépe, ale stále ještě budou výrazně zkracovat dobu provozu na akumulátory. Některé zákonitosti prostě překonat nelze - s vyšším výkonem jde ruku v ruce vyšší spotřeba, to však budou ochotni uživatelé těchto strojů více než ochotně akceptovat. Daleko zajímavější však bude sledovat, kdy se na Internetu objeví návod, jak zmodifikovat levnější čipy GeForce 7300, případně 7900 v daleko "profesionálněji" znějící Quadro FX-M (pokud by to šlo pouze softwarově jako u některých starších čipů, pak by to byl skutečně levný způsob upgradu grafického procesoru na současnou špičku).

  • Nejčtenější

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 19 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 44 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 10 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 9 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jakou výzbroj má země, jejíž historie je protkána bojem o vlastní existenci

v diskusi je 26 příspěvků

12. května 2024

Izraelské obranné síly byly oficiálně ustanoveny 26. května 1948, krátce po vzniku novodobého...

Beneš se Mussoliniho neštítil. Před 100 lety s ním vyjednal mezistátní smlouvu

v diskusi je 32 příspěvků

19. května 2024  10:30

V polovině května 1924 jednal československý ministr zahraničí Edvard Beneš v Římě s italským...

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 44 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Jak Muskova firma vyřešila problém prvního čipu v mozku člověka

v diskusi je 5 příspěvků

18. května 2024

Neuralink je jedna z firem Elona Muska, o které se mnoho mluví. V lednu totiž zavedli její...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 14 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...