HP Bluetooth PC Card Mouse

HP Bluetooth PC Card Mouse

Otestovali jsme unikátní myš, menší než kreditní karta

  • 7
Myš je navržená tak, že se vejde PCMCIA slotu počítače, kde se zároveň dobíjí. Není větší než kreditní karta a její výška nepřesahuje 5 mm. Otestovali jsme HP Bluetooth PC Card Mouse.
K právě probíhajícímu testu notebooku společnosti HP nám byla zapůjčena myš téže firmy. Vzhledem k rozsahu připravované recenze a hlavně zajímavé konstrukci této myšky jsme se rozhodli uvést jí v samostatném článku.

Základní parametry

HP Bluetooth PC Card Mouse je originálně navržená tak, aby se vešla při přepravě do PCMCIA slotu, kde se též dobíjejí její baterie (samozřejmě při zapnutém notebooku). Rozměrově tudíž odpovídá velikosti kreditní karty, její výška je maximálně 5 mm při celkové váze 41 gramů. Při zasunutí do PCMCIA slotu je vidět menší přesah obsahující diodu, která hlásí všechny stavy od nabíjení (dioda svítí červeně), 100% nabití (zeleně), nalezení signálu (modře bliká) až po vybití vestavěného akumulátoru (opět červeně).

Myš nemá Bluetooth přijímač na straně notebooku, je tedy nutné mít notebook s tímto bezdrátovým adaptérem. Po jeho zapnutí a podržení tlačítka „connect“ na těle myši proběhne spárování, po jakémkoli dalším restartu je již nastavení v paměti a tento krok není nutný. Samotné zapnutí optického snímače s rozlišením 500dpi proběhne vysunutím „nožičky“, která tělo myši nadzvedne a zajistí tak kontakt s podložkou pouze na dvou místech, čímž lépe klouže po povrchu. Ke spojení s počítačem dojde po stisku levého nebo pravého tlačítka.

Myš v akci

Od zběžného seznámení se dostáváme již k praktickým informacím. Tou první je, že si myš rozumí s většinou povrchů, jediný zásadní problém budou mít majitelé skleněných desek stolů, kde se myš plete a je prakticky nepoužitelná.

Dalším parametrem je výdrž vestavěného akumulátoru. Po prvních několika cyklech nabití a vybití, kdy výdrž nepřesáhla 2 hodiny, se myška směle vyhoupla přes 10 hodin běžné kancelářské práce. Svou zásluhu na tom má úsporný režim, kdy se při delší jak 10ti minutové neaktivitě vypne optická část a myš se přepne do pohotovostního režimu. Zapnutí optiky proběhne opětovným stiskem levého nebo pravého tlačítka.

Negativní vlastností PC Card Mouse je však právě její originální konstrukce, která se nedá nazývat ergonomickou. Osobně jsem s tvarováním neměl problém, po ozkoušení zbytkem redakce se však ukázalo, že majitelé menších ruček tlačí do dlaně zadní hranatá část s kovovým lemem. Opora zápěstí spočívá v jeho držení na pracovní desce a myš se ovládá pouze dvěma prsty, uživatel tak přichází do kontaktu se zařízením daleko méně než s klasickou stolní myší. Konstrukčně by proto bylo zajímavé myšku například v půlce zalomit, majitelé kratších prstů by pak měli práci příjemnější.

Poslední, a bohužel také negativní vlastností, je nepřítomnost rolovacího kolečka. Střední oválná část má proti světlu nepatrně jinou barvu, původním předpokladem tedy byla přítomnost dotykové plochy jako například u iPodu. Tato plocha bohužel ale slouží pouze jako pěkný designový prvek a myš tím ztrácí cenné body.

Závěr

Za oficiální cenu 1310Kč bez DPH lze získat originální polohovací zařízení s promyšlenou konstrukcí a kvalitním provedením. Nahradit normální myš kvůli absenci rolovacího kolečka nemůže, jako náhrada touchpadu však funguje spolehlivě a uživatel si na ní rychle zvykne. Před koupí doporučuji vyzkoušet myš nanečisto, aby se nový majitel vyhnul případným nepříjemnostem s držením.