Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Radíme, jak koupit notebook do 20 000 Kč

K velkému testu sedmi notebooků do 20 000 Kč jsme sepsali praktické informace o jejich koupi. Jak vybrat dobrý levný notebook a vyhnout se chybám? Přinášíme obecný článek pro neznalé.

Nemůžete si vybrat?

Kategorie notebooků do 20 000 korun se mění každým dnem a výrobci se předhánějí, kdo ukousne větší díl trhu. Jejich soutěživost snižuje ceny a zvyšuje výbavu, nastává však problém si vůbec vybrat. Na notebooky této cenové relace jsme se zaměřili především kvůli začátku školního roku. Vybrali jsme sedm modelů nejvíce prodávaných výrobců a výsledky jejich testování jsme přinesli již v úterý.

popisek Přečtěte si výsledky
      Velký test notebooků do 20 000 Kč 

Vzhledem k určení pro co nejširší veřejnost je článek hodně obecný a zkušenější uživatelé v něm nejspíše nenaleznou nic nového. Více informací a konkrétních závěrů je k dispozici v uvedeném odkazu.

Příliš nízká cena? Dávejte si pozor

Na trhu jsou i notebooky za cenu jen lehce překračující 11 000 Kč s daní. Takto lákavé nabídky je lepší předem pečlivě prověřit, zázraky se totiž stávají málokdy a výrobce na takovém notebooku musel co nejvíce šetřit. Technické parametry zpravidla vypadají slušně, většinou se tak můžeme setkat s podprůměrnými displeji nebo nekvalitním zpracováním. Při výběru je tedy dobré zkontrolovat si hlavně displej a klávesnici. O celkové kvalitě lze získat spolehlivý náhled při zvednutí notebooku pouze za jeden roh – jakékoli kroucení nebo povrzávání svědčí a úsporách v konstrukci.

Při koupi je důležité si uvědomit jednu důležitou věc – ať jde o notebook jakéhokoli výrobce, vždy půjde kvalita ruku v ruce s cenou. Je to stejné jako při výběru auta, nelze srovnávat rodinný model za pár set tisíc a reprezentativní limuzínu za několik milionů korun. Rodinné auto ale dokáže svého majitele odvézt také.
 
Kvalita všech notebooků se za poslední léta začala zvyšovat a dnes se již můžeme setkat s opravdu povedenými modely za rozumné peníze. Od levných přenosných počítačů ale nelze očekávat dlouhou životnost, jejich konstrukce je zpravidla celá z plastu. Ty časem stárnou a přestávají dobře držet svůj tvar, nezřídka začínají světlé plochy tmavnout a postupně uživatel začne pokukovat po novém modelu.

Druhou věcí jsou hardwarové parametry notebooku. Údaje o velikosti pevného disku nebo operační paměti musí na letáčcích vypadat velmi lákavě a tak na nich výrobci nešetří. Podobně jako u stolních počítačů za pár korun však i zde nalezneme ty nejméně kvalitní základní desky nejenom s nižší životností, ale i méně přesvědčivými výsledky v oblasti výkonnosti.

Co lze očekávat od levného notebooku?

Nejlevnější notebooky jsou většinou vybaveny procesorem Intel Celeron M. Výkon zde nepatří k nejlepším, svůj účel ale splnit dokáží. Kromě pár nejnutnějších portů (především USB) nenabízejí nic navíc. Připočteme-li úspory v konstrukci a již zmíněném hardwarovém vybavení, je lepší zaměřit se na námi testovanou kategorii.

Ta obsahuje notebooky od 16 000 Kč (cenu navyšoval především operační systém) od nejprodávanějších výrobců a nabízí mnohem více. V sestavách se můžeme setkat s integrovanými kamerami, čtečkami multimediálních karet nebo dokonce čtečkami otisků prstů. Ty slouží ke spolehlivé identifikaci uživatele při přihlašování.

Hlavním rozdílem jsou ale především procesory, které svým výkonem dokáží uspokojit nejednoho uživatele. Setkat se lze především s dvoujádrovými procesory Intel Core Duo. Ty již dokáží vykonávat dvě operace v jeden okamžik a odezva notebooku je i při práci více aplikací téměř okamžitá. Vyspělejším a dražším procesorem je Intel Core 2 Duo, od konkurenčního výrobce pak AMD Turion X2.

Téměř všechny (a to i ty nejlevnější) notebooky dnes obsahují bezdrátový adaptér WiFi. Ten umožňuje připojit počítač k internetu bez nutnosti složitého nastavování parametrů, popřípadě fyzického zapojování kabelů. V dnešní době již není větším problémem připojit se přes Wi-Fi například v kavárně a přečíst si na notebooku denní tisk.

Operačním systémem většinou Vista

Standardním operačním systémem se staly Windows Vista, někteří výrobci však umožňují koupi notebooku bez operačního systému. Tím lze ušetřit několik tisíc a využít operačních systémů jiných výrobců než Microsoft. Největším rivalem Vist jsou v tomto ohledu některé verze operačního systému Linux. Visty jsou poměrně náročným operačním systémem a vyžadují kromě rychlého procesoru také dostatek paměti RAM (alespoň 1 GB).

V testovaných noteboocích se Windows Vista chovala poměrně svižně, některé modely lze však zakoupit i se starším systémem Windows XP. Ty jsou více prověřené, mají nižší nároky na výkon počítače a jsou tak pro nejlevnější počítače vhodnější volbou.

Dalšími běžnými parametry jsou mikrofon a stereofonní reproduktory. Při výběru je dobré myslet na to, že pokud je mikrofon zabudován v okolí klávesnice, všechny ruchy při psaní uslyší i druhá strana. V takovém případě je lepší rovnou dokoupit externí mikrofon. Od malých (většinou stereo) reproduktorků nelze očekávat kvalitní zvuk, výjimky tvoří notebooky od 35 000 Kč výše. Pokud si chcete dopřát kvalitní zvuk, je lepší přikoupit i externí reproduktory nebo sluchátka. Dobré mikrofony lze koupit od 200 Kč, dostačující reproduktory od 600 Kč výše.

Mezi další příslušenství, bez kterého se nejspíše neobejdete, je brašna pro přenášení. Dva výrobci našeho přehledu jí dodávají jako bonus, u ostatních počítejte s investicí minimálně 400 Kč. Levné brašny však nejsou nejvhodnější, nemají tak dobře provedené polstrování a notebook není příliš chráněn před nárazy. Dobrou volbou je tak cenová kategorie od 800 Kč.

Jak je to se softwarem

Dodávaný software většiny výrobců potěší jen na prvních několik měsíců nebo dokonce jenom týdnů. Po uplynutí zkušební doby totiž uživatele vyzve k registraci a zaplacení poplatku za používání. Lepší je tedy prohlédnout internet a najít vhodné alternativy, které jsou plně zdarma. Vyjímky se však najdou a tak někteří výrobci přikládají jako dárek programy pro vypalování CD/DVD nebo přehrávání filmů.

Autor:
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 1 příspěvek

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 2 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...