Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Recenze Vahal Marathon Centrino: Pentium M 1,7 GHz!

  0:01
Nováček na trhu notebooků nabízí nejvýkonnější současné Pentium M na 1,7 GHz, velmi rychlý pevný disk a vysokorozlišivý displej. S tímto notebookem se lze postavit většině desktopů - a přesto vydržet několik hodin bez zásuvky! Nejen neotřelý vzhled, i gigabitová síť, čtečka paměťových karet či kvalitní klávesnice nahrávají tomuto notebooku.

Premiéra a určitě ne derniéra

Poprvé vůbec jsme měli možnost otestovat notebook značky Vahal. Již dříve jsme měli tu čest se stolní sestavou této značky, už tehdy se jednalo o špičkovou, ale přeci jen stolní sestavu, na kterou jsme se trochu smutně, trochu s nadhledem podívali. Dnes máme stejně, ne-li více výkonnou sestavu, ovšem v mobilním balení - a ne v ledasjakém. Snad nezůstane jen u jednoho kousku, pokud i nástupci udrží standard Vahal Marathon Centrino, pak je to značka, která si zaslouží udržet se na trhu.

Notebooky.cz -

Černá elegance se střikem stříbrné

Zřejmě nejvíce ze všech námi testovaných notebooků se pokusil Vahal Marathon o krok vpřed v designu. Někomu se nemusí jeho futuristicky laděný design především základny líbit, ale my to hodnotíme jako povedenou designérskou práci. Antracitová čerň a světlá stříbrná dávají dohromady samy o sobě zajímavou kombinaci, přidejte k tomu ještě jemné vroubkování opěrky pro dlaně (takřka masážní), veškeré diody v populární tmavě modré a pochopíte, jak se Marathon odlišuje od konkurence. Speciálně od těch, kteří bez hlubších úvah kombinují zelené a modré diody...

Nejenom design však tvoří notebook. Zde se jedná o rozumné, funkční uspořádání. Oblý kraj víka displeje se snáze zasouvá do napěchované brašny, samotné víko je v zavřeném stavu pevně ukotveno ve čtyřech bodech a otevírá se pohodlně jedinou pojistkou. Škoda jen, že notebook nemá více zvednuté okraje, v našem "mincovním" testu neprošel s čistým štítem - v zavřeném stavu zůstává mezi víkem a základnou dostatek prostoru pro proniknutí malých, ale displeji nebezpečných předmětů (mince, spona, atd.). Nutno podotknout, že v tomto konstrukčním kritérium zklamala více jak polovina námi testovaných modelů. Co se týče rigidity konstrukce, základna notebooku je pevná, neohýbá se ani nevydává zvuky při namáhání i větším tlakem, v rámci možností si podobně vede i víko, které se prohýbá jen minimálně a dobře kryje displej. Víko nabízí o trochu více prostoru nahoře a dole než displej využívá - při troše štěstí tak mohl být notebook o půl až centimetr kratší.

Příjemná klávesnice lehce "cvaká"

Záleží na pocitu, s klávesnicí Marathonu jsme se rychle sžili, nenabízí přílišný nadstandard, na druhé straně ani nedělá zbytečné chyby v rozložení. Většina kláves včetně funkčních a pozičního bloku je pohromadě, pouze kurzorové téčko si zasloužilo svůj vlastní prostor. Ctrl a Fn jsou prohozeny v levém dolním rohu a klávesa Pause "okupuje" prémiové místo v pravém horním rohu, které by více svědčilo sousednímu, podstatně častěji používanému Delete. Všechny klávesy jsou standardní či v případě nejčastěji používaných jako je Shift, Enter, Backspace dokonce nadstandardní velikosti.

Touchpad a především opěrka pro ruce upoutají. Touchpad svým opět lehce netradičním a velmi praktickým designem, kdy místo klasického kolébkového tlačítka pro posun v dokumentech nabízí dvě menší kulatá tlačítka, postavená nahoře a dole mezi velkým jak pravým, tak levým tlačítkem - snadno nahmatatelné a současně elegantní. Pěkný příklad toho, jak může být něco současně hezké i funkční.

Opěrka pro ruce upoutá především svou velikostí. Klávesnice je poměrně dost posunutá ke kloubům displeje a vpředu tak zůstává hodně prostoru, který zabírá vroubkovaná plocha opěrky. Při cestě autobusem či autem není tento velký, stabilní prostor k zahození, poskytuje jakous takous oporu i při prudších pohybech.

Čtečka karet aneb děravé čelo notebooku

Přímo uprostřed notebooku, lehce mimo osu touchpadu je v lehce zešikmeném, černém čele notebooku integrována ve stříbrném poli čtečka paměťových karet, spolu s trojicí modrých stavových diod a infračerveným rozhraním. Sice při použití na kolenou asi infračervené rozhraní zrovna nevyužijete a i na stole bude jeho čelní postavení poněkud na obtíž, ale díky za jeho integraci. Tím spíše si pak Marathon zaslouží pochvalu za integraci čtečky karet, navíc když je tak snadno přístupná (oproti infra je čelní pozice čtečky výhodou!).

Notebook je i jinak králem dostatečně rozumně umístěných rozhraní. Tři audiokonektory potěší ty, co to s hudbou myslí o něco vážněji, jeden PCMCIA slot s podporou CardBusu je standard v této kategorii, ne tak ovšem FireWire a především hned čtyři USB 2.0 rozhraní, pohodlně přístupné z boku notebooku. Velmi se povedlo připojení moderních zařízení: jak FireWire, tak i přehršli USB periferií lze připojit snadno a pohodlně bez šmátrání za displejem.

Méně často používaná rozhraní se nachází vzadu: paralelní k tiskárně, S-video výstup na televizi, VGA výstup na externí monitor a dokonce i port pro dokovací stanici, kterou si pořídí ti profesionálněji založení. Chybí jen sériové rozhraní, které je možné přikoupit - i když jen na stolním doku. Na pravém zadním rohu se pak lze připojit do Ethernet sítě (10/100/1000 Mbit/s!) či na telefonní linku, faxmodem i gigabitový síťový adaptér jsou zahrnuty. Stejně jako bezdrátová síť, kterou je možno vypínat tlačítkem na čele notebooku. Pravý bok pak vyznívá velmi prázdný, s "pouhou" kombinovanou DVD-ROM čtečkou a CD-RW přepisovačkou. A naposled, stereo reproduktory integrované v rozích černého čela dodávají notebooku i v zavřeném stavu patřičný "šmrnc".

Startujeme Marathon - doslova!

Velký, přehledný displej nenechá na pochybách, o jakou úhlopříčku se jedná. 15ti palcový displej a rozlišení 1400 x 1050 bodů jsou pro Windows XP jako dělané. Víc už nabídnou jen některé širokoúhlé modely a polostolní notebooky s 16ti a 17ti palcovými displeji, které jsou však již podstatně méně mobilní nežli Marathon. Solidní displej podporuje rychlá grafika Radeon 9000 - u ní si lze při provozu na akumulátory zvolit úspornější či rychlejší provoz, energeticky náročnější provoz. Při použití běžných aplikací pak grafika vypne 3D jádro a zpomalí nepotřebné 3D funkce, výsledkem je výrazně pomalejší, cca čtvrtinový výkon v 3D hrách (namísto jinak velmi dobrých 7300 bodů jen cca 2200 bodů), ovšem nižší hlučnost a prodloužený výkon notebooku. Grafika podporuje i DirectX 9.0, s cca 1080 body v 3D Marku 2003 lze uvažovat o hraní i těch současných her.

Pentium M na 1,7 GHzi je nejrychlejší současná varianta tohoto mobilního procesoru a patřičně podle toho vypadá i reálný aplikační výkon. Přesto, že zde dostáváme procesorový výkon bezmála na úrovni 2,8 až 3 gigahertzového Pentia 4, Marathon si zachovává neobvykle tichý provoz a příjemnou teplotu (na rozdíl od notebooků se stolními Pentium 4 procesory na 2,8 a více gigahertzích). Bodový výkon jak procesoru, tak čipové sady se nedá specifikovat jinak nežli špičkový: 5596 bodů procesoru a 5105 bodů už mohou překonat pouze nejvýše taktované procesory Pentium 4 HyperThreading. A do třetice, pozadu nezůstává ani pevný disk, který se s 594 body umístil v našich testech na čele pelotonu notebooků Pentium M (žádný nepřekonal hranici 600 bodů). 118 minut nezávislého provozu sice není nejdelší čas, ale drží se v lepším středu testovaných notebooků. Po těchto výsledcích, s 5400 otáčkovým diskem se již nyní velmi těšíme na možnost recenze notebooku s nejrychlejším mobilním diskem se 7200 otáčkami za minutu!

Marathon je dobře vyvážená sestava

Marathon se skutečně nemusí za nic stydět, dobře vyladěnou sestavu lze bez výhrad doporučit kterémukoliv uživateli. Požadavek mobility, velmi zajímavého vzhledu, nadprůměrného výkonu, solidních rozhraní je tu takřka 100procentně splněn. V kombinaci s nejvýkonnějším procesorem Pentium M a vysokorozlišivým displejem je tento notebook ukázkou atraktivního a ergonomicky řešeného notebooku vyšší střední třídy. Uživatelům s nejvyššími nároky zde bude chybět snad jen 54 Mbit/s bezdrátový adaptér či Bluetooth, nicméně pro jakékoliv nároky než ty úplně nejvyšší je Marathon naprosto doporučeníhodnou sestavou.

Technická specifikace

  • 15” displej 1400x1050 bodů
  • mobilní technologie Intel® Centrino™
  • procesor Intel® Pentium® M ve frekvencích 1.30-1.60 GHz
  • paměť až 1 GB
  • bezdrátová technologie WiFi
  • vestavěný modem
  • síťový adaptér Gigabit/10/100 Mbit/s
  • DVD-ROM/CD-RW combo (čte DVD, vypaluje/přepisuje CD)
  • 4 zásuvky vysokorychlostní USB 2.0
  • paralelní port
  • VGA výstup
  • výkonná grafika ATI Mobility Radeon, 64MB RAM
  • infračervený port s podporou FIR (Fast infrared)
  • zásuvka FireWire (IEEE 1394)
  • audio vstup/výstup včetně digitálního optického výstupu SPIDF
  • vestavěná čtečka paměťových karet čtyř typů: Memory Stick, SmartMedia Card, Multimedia Card, Secure Digital
  • polohovací zařízení TouchPad
  • výdrž baterií 5 hodin (skutečná výdrž závisí na nastavení úsporného režimu, na použití DVD, připojení externích periferií atd.)
  • hmotnost 2.45kg
  • záruka 2 roky
  • Nejčtenější

Jak mohou být tak levná? Výborně hrající sluchátka lze koupit „za hubičku“

v diskusi je 7 příspěvků

3. května 2024

Premium Milovníci kvalitně reprodukované hudby mohou za sluchátka utratit spoustu peněz a nelitovat toho,...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 7 příspěvků

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 27 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

Na první pohled to vypadá jako pavouci v ruinách města. Foto je ovšem z Marsu

v diskusi je 6 příspěvků

2. května 2024  15:16

Evropská vesmírná agentura zveřejnila minulý týden nový snímek ze sondy Mars Express, který vyvolal...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Štefánikova tragická smrt i po pěti letech budila v Československu emoce

v diskusi je 12 příspěvků

4. května 2024

Československo si před 100 lety, 4. května 1924, připomnělo páté výročí tragické smrti jednoho ze...

Štefánikova tragická smrt i po pěti letech budila v Československu emoce

v diskusi je 12 příspěvků

4. května 2024

Československo si před 100 lety, 4. května 1924, připomnělo páté výročí tragické smrti jednoho ze...

Kde všude si můžete na vlastní oči prohlédnout rakety a lodě SpaceX

v diskusi nejsou příspěvky

4. května 2024

Koho fascinuje kosmonautika a raketová technika, může ho zajímat i to, kde se může veřejně či...

Malý bojovník na Měsíci zvládl, co se nečekalo. Přežil tamní kruté noci

v diskusi jsou 2 příspěvky

3. května 2024  14:32

Japonské zařízení Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) bylo prvním, které letos úspěšně...

Čína letí jako první země světa odebrat vzorky z odvrácené strany Měsíce

v diskusi je 23 příspěvků

3. května 2024  8:27,  aktualizováno  11:28

V pátek krátce před půl dvanáctou dopoledne našeho času se do vesmírného prostoru vydala čínská...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...