Co s novým notebookem? Co dělat, aby dlouho vydržel?

  9:36
Pokud se Vám poštěstilo a pod stromečkem jste našli notebook, snad Vám pomůže pár rad do začátku s novým notebookem. A samozřejmě uvítáme Vaše rady ostatním v diskusi k článku i další dotazy na nás.

Copak skrývá papírová krabice

Pokud jste pod stromečkem našli velmi tuctovou krabici, u níž jediné, co ji odlišovalo od krabice na displej či stolní počítač bylo jméno notebooku, případně výrobce, pak Vás čekal asi příjemný večer... Bez ohledu na výrobce a model se však vyplatí následovat několik obecných doporučení, které mohou notebooku prodloužit život - a zlepšit Váš pocit z něj nejen o Vánocích.

Samozřejmě, nejprve je vhodné notebook vybalit. Vysypat krabici vzhůru nohama je rychlé, ale ne vždy doporučeníhodné. Na druhou stranu, notebook není žádná citlivka, pokud s ním rovnou nepraštíte o hranu stolu, není při otevírání krabice a jeho vyjímání zapotřebí žádná větší péče krom sledování změn teploty - kombinace mráz a pokojových 25 stupňů Celsia notebook může dosti poničit.

Za ilustrace děkujeme společnosti Fujitsu Siemens Computers

Ti uvážlivější z výrobců již přišli na to, že většina uživatelů nebude chtít prolistovávat mnohasestránkový manuál - a proto k notebooku přidává "Quick" návod, kde je to nejpodstatnější uvedeno v několika, často i názorně namalovaných, krocích. Je tak vhodné se porozhlédnout, zda výrobce přibalil k notebooku papír s první "Quick" pomocí - pokud ne, tím lépe pro nás, alespoň Vás neztratíme jako čtenáře tak rychle. Pokud jej nemáte, nezoufejte, zpravidla se tam poněkud obšírněji dočtete totéž, co v následujících řádkách.

Dodělejte si sami...

Je vysoká šance, že notebook si budete muset zkompletovat sami - mnoho výrobců dodává akumulátor a notebook jako dva samostatné, zatím nespojené díly. Pak Vás čeká první, nenáročný úkol. Je na místě akumulátor připojit k notebooku. Akumulátor je třeba zbavit případného plastového obalu, který může chránit kontakty - a pak už jej jen nasunout správným způsobem do notebooku. Většinou platí pravidlo přiměřené až menší síly při zasouvání akumulátoru - buď po kolejničkách, nebo do připraveného prostoru, záleží na typu notebooku. Často je v blízkosti akumulátoru na notebooku pojistka pro jeho zajištění v zasunuté poloze (například se symbolem otevřeného a zavřeného zámku) - aby se náhodou nevysunul, když na něm budete později pracovat.

Nejdříve nabít

Pokud se chcete notebookem pokochat, můžete hned po vybalení - ale před zapnutím je vhodné jej nejdříve nechat nabíjet. A zde je nutno doporučit co možná nejpraktičtější místo pro nabíjení - nejenom při rozbalení dárku, ale i na další den. Je dobrým pravidlem, nechat nový akumulátor nejdříve nabít, t.j. inicializovat nové články na plnou kapacitu. Akumulátor přichází z továrny sice již lehce nabitý, je tedy pravděpodobné, že notebook nastartuje i bez nabíjení. Pro dosažení maximální kapacity akumulátoru je vhodné jej "za čerstva" ("v záběhu") nechat napoprvé plně nabít - nabíjení by mělo trvat alespoň pár hodin, nicméně déle jak den je zbytečné. Pro běžné používání je vhodné notebook čas od času nechat běžet až blízko jeho úplnému vybití (na cca 3 procenta zbývající kapacity) a opět jej nechat maximálně nabít po několik hodin. Tento proces je vhodný pro znovunastavení (rekalibraci) vnitřního senzoru nabití na správnou hodnotu (aby věděl, jaká je maximální kapacita akumulátoru).

Pro nabíjení je potřeba vybalit kabel a napájecí zdroj - a najít na notebooku patřičnou zdířku. A po prvních pár minutách, kdy už se akumulátor stačil nabít alespoň trochu (pro případ, že by dorazil úplně vybitý z výroby - jakkoliv nepravděpodobné to je, pár minut vydržte počkat), konečně můžeme notebook rozjet na poprvé "na ostro".

Za ilustrace děkujeme společnosti Fujitsu Siemens Computers

Na ujištěnou: vše ostatní krom akumulátoru je už poměrně nezáludné - a i když něco neprovedete zcela správně, je možné to většinou zopakovat či alespoň začít znovu od počátku. A i u akumulátoru není nic ztraceno, pokud jste jej nanabili hned na poprvé naplno a poněkolik hodin, vybijte jej - a při příštím nabíjení už jej nechejte nabíjet déle. Mimochodem, při delším používání na jednom místě je pro ty zvláště pečlivé (a vůči notebooku ohleduplné) uživatele vhodnou alternativou akumulátor vyjmout z notebooku úplně a použít jej až při mobilním přesunu na jiné působiště. Před delším skladováním je vhodné akumulátor nabít (ačkoliv se informační zdroje liší v údaji, nakolik jej nabít, 40 procent se zdá být optimálních), a pokud je to alespoň trochu možné, po době delší jak dva tři měsíce skladování jej nechat nabít znovu.

Akumulátor je nejvíce opotřebovávanou součástkou nového notebooku, proto se vyplatí chovat se k němu s patřičnou péčí. Při používání jej doporučujeme vybíjet jen běžně, do střední až třetinové kapacity. Současně však neuškodí jej čas od času vybít úplně pro rekalibraci nastavení kapacitního čipu. Při skladování jej nabijte na střední kapacitu a uložte na chladnějším místě (například 15 stupňů). Co akumulátoru škodí, je skladování při plné kapacitě a vysoké teplotě (například na přímém slunci v autě). Paradoxně však velmi podobné podmínky nastávají při provozu notebooku - také je zde zpravidla poměrně vysoká provozní teplota a při plném nabití (při provozu na síti). Někteří výrobci (například Lenovo s nastavením úrovně vypnutí nabíjení) umožňují sledovat vývoj kapacity akumulátoru a ovlivnit proces nabíjení, aby co nejméně ničil akumulátor a prodlužoval životnost. Přesto, neděste se, že akumulátor po pár dobitích a několika náročných použitích odejde - je to spíše jako s lidmi, ne vždy lze následovat optimální životní styl, přesto jsou však akumulátory na toto stavěné a ledacos vydrží. Budete se li k nim chovat lépe, odmění Vás delší životností, ale 50% kapacitní ztráty zřejmě dosáhne dříve či později každý akumulátor (cca do 2-3 let, dle intenzity používání a péče).

Mezi klávesnicí a displejem...

U některých notebooků výrobci přidávají na ochranu displeje při transportu ochranný kus měkkého plastu mezi notebook a klávesnici, případně je na displej přilepena snadno odňatelná průhledná fólie - obojí je možné bez obav odejmout a pokud neuvažujete o jejich dalším používání, i vyhodit. Sice může plastová fólie chránit displej, ale každý z displejů notebooků je konstruován tak, aby vydržel bez další vnitřní ochrany (nicméně, výjimečně existují notebooky , u kterých se může ochranná vrstva fólie hodit - někdy přiléhá klávesnice až příliš těsně k displeji a zanechává tam otisky).

Hurá na start...

Připravte se, pozor, teď. Notebook startuje - a pokud zrovna nemáte smůlu s opravdu vadným kusem - pravděpodobně naskočí úvodní obrazovka Windows XP či ve spíše výjimečném případě Linuxu. Podle typu instalace se může proces lišit - buď již bude notebook plně zprovozněn a připraven k přihlášení, ale daleko spíše si uživatel projde kompletním procesem vyplnění informací a "dofinalizování" instalace systému. Všechno vyplňování je provázeno někdy až příliš se vnucují nápovědou systému Windows - po nanejvýš čtvrthodince by však instalace měla být hotova.

Snad by se to nemělo stát, ale některé notebooky mohou přijít "holé" - a nebo pouze s přiloženým instalačním CD. Pak nezbývá než projít manuální instalací, která obnáší poněkud více času ztráveného s vložením CD či DVD do mechaniky, následné cca hodinky s instalací Windows XP - a ještě následovně individuální instalací ovladačů pro ty z periferií, pro které systém Windows nemá vlastní ovladače.

Za ilustrace děkujeme společnosti Fujitsu Siemens Computers

Doinstalujte si sami

U ovladačů mimochodem volí i některé známé firmy poloviční přístup - respektive "modulární". V základní instalaci je obsaženo pouze nezbytně nutné minimum ovladačů nutných pro správnou funkci systému, na požádání je však možné doinstalovat další pomocné utility a prográmky, které zpravidla podstatně rozšiřují funkčnost hardwaru - v zásadě se lze bez nich obejít, ale proč nevyužívat všech možností, které hardware nabízí. Tyto prográmky jsou často označeny jako "Software package install" nebo podobně - většinou jsou k nalezení na ploše nebo ve Start Menu, v horším případě není od věci prohlédnout si, co skrývají přiložená CD či DVD.

Dolaďování a přizpůsobování

A pak už začíná dlouhodobý proces přizpůsobování si notebooku a dolaďování podle svých požadavků. Asi hned ze začátku není od věci založit tolik uživatelů, kolik jich bude notebook používat - Windows XP toto snadno umožňují (v Ovládací panelech). Přiřazení uživatelských práv je na delší povídání, ve zkratce lze říci, že počítačově (nej)znalejší by si měl nechat práva administrátora - a ostatní mohou být pouze uživatelé či pokročilejší uživatelé "Power Users"(takové nastavení snižuje riziko nakažení počítače viry a případné znefunkčnění notebooku - nicméně může být pro náročnějšího uživatele omezující).

Není od věci si přizpůsobit nastavení spotřeby energie a šetření dle svých preferencí - je to možné opět přes Ovládací panely a nastavení šetření energie - opět, každé z nastavení úspory energie jinak šetří energii a ovlivňuje výkon počítače (při Maximální baterii je nejnižší rychlost procesoru a nejnižší spotřeba, naopak při Vždy zapnuto počítač jede na maximum bez ohledu na spotřebu energie).

Za ilustrace děkujeme společnosti Fujitsu Siemens Computers

Co velmi ovlivňuje pocit z notebooku a jeho displeje je jas, který se však většinou nastavuje přes klávesnici pomocí horkých kláves Fn a šipek, případně jiných kláves s ikonkou jasu (sluníčko, atp.) - opět, nižší jas bude asi méně příjemný, ale při provozu na akumulátory ušetří cenné minuty, případně v temné místnosti přijde vhod méně "zářící" plocha - naopak na slunci nebo při intenzivním osvětlení je vhodné jas zvýšit (případně až na maximum). Často výrobci (například Asus, Fujitsu Siemens, HP, Lenovo) přibalují utility, se kterými jsou tato nastavení snažší (a nebo ještě podrobnější, v ideálním případě kombinace - snažší a podrobnější).

Podobně, záleží na předchozích znalostech a zvycích uživatele, co se nastavení vzhledu Windows týče. Někteří starší (a konzervativnější, zkušenější) uživatelé preferují nastavení vzhledu odpovídající Windows 2000 a starším systémům (bez psychedelických barev a oblých okýnek), jiní zase budou nadšeni uživatelsky (údajně) příjemnějším vzhledem Windows XP. Změnit lze obojí pomocí pravého kliku na plochu a zvolení vzhledu: buď Windows XP nebo Windows Classic. Podobně lze změnit nastavení vzhledu Menu Start (pravým tlačítkem na spodní lištu, Vlastnosti, Start Menu: a výběr mezi stylem "XP" či "klasikou" z Windows 2000).

S myší nebo bez

Hned od začátku je vhodné si říci, zda je uživatel již příliš navyklý na myš - a pak nezbyde než ji dokoupit - nebo zda se naučí ovládat notebook pomocí touchpadu (plošky uprostřed opěrky rukou) nebo případně též někdy trackpointu (ukazovátka uprostřed klávesnice). Ideálním kompromisem je asi částečná znalost možností ukazovátek notebooku, ale v kanceláři využívat pohodlí myši - i přes značnou snahu asi interní možnosti notebooku nikdy nedosáhnou standardu stolní myši. (Luxusní třetí cestou je zde mini-notebooková bezdrátová myš s podporou Bluetooth, ale to je cenou tak na další Vánoce...)

Není od věci se během používání postarat i vlastní klávesnici notebooku - luxování na nízký výkon se štětičkovou hlavicí je asi to nejlepší, co nás v domácích podmínkách napadá (případně ještě velmi opatrné vytřepání klávesnice obrácením notebooku vzhůru dnem - samozřejmě ve vypnutém stavu). Podobně i displej si zaslouží sem tam jej přetřít suchým hadříkem nebo ještě lépe speciálním přípravkem na displeje - jsou dnes již na trhu mnohé výrobky a investice do nich se vyplatí - oči se Vám poděkují.

Při prvním připojení k Internetu po telefonu je vhodné dát pozor na častou blízkost obou velmi podobných zdířek - počítačové sítě a telefonní zdířky. Ta správná pro telefon je menší z obou - a má úplně jiné parametry nežli ta druhá. Sice by se nemuselo nic stát, pokud použijete telefonní kabel v síťové zdířce, nicméně lepší je věci nepokoušet - a trefit se do správné zdířky napoprvé.

Bezpečnost na prvním místě

Přeci jenom, nový notebook nebyl levný a tak se vyplatí myslet na bezpečnost - žel, možnosti zde nejsou zcela standardizované. Přesto, většina notebooků nabízí možnost zvolení přihlašovacího hesla při startu systému - a to se vyplatí využít, je to levné, snadné, okamžitě k dispozici - a alespoň trochu to stíží přístup k notebooku. Některé notebooky nabízí podstatně sofistikovanější ochrany (přístupový panel, karty Smart, šifrovací čipy, čtečku otisků prstů, atd.), nicméně většina zůstává věrna pouze heslu v systému BIOS.

Za ilustrace děkujeme společnosti Fujitsu Siemens Computers

Po spuštění počítače je tak potřeba dostat se do systému BIOS - zpravidla klávesou Delete, či F11, F2, případně jinou, pro kterou uvádí výrobce nápovědu na obrazovce (a přinejhorším, když ne na obrazovce, pak je třeba si tuto "kouzelnou" klávesu najít v manuálu). Nicméně, je vhodné zde varovat, že nastavení hesla je vhodné provádět s opatrností - a pamatovat si jej. (Vždy je výhodou soused nebo známý, který už něco podobného dělal...) Pro uživatele začátečníky je BIOS spíše minovým polem, proto si podrobně pročíst manuál - a v případě pochyb raději nic neměnit (vzhledem k rozdílnosti jednotlivých systémů BIOS žel není možné dát jednoznačný návod pro nastavení)...

...pro uživatele odborníky však nabízí systém BIOS často značná překvapení - a nezřídka umožňuje podstatné zvýšení výkonu počítače. Ne že by se snad dalo přetaktovávat procesor notebooku nebo nastavovat parametry paměti - tyto možnosti jsou z dobrých důvodů (riziko přehřátí, atd.) vyhrazeny stolním počítačům. Nicméně, výrobci notebooku často opomenou nastavit rychlejší parametry notebooku - na mnoha noteboocích jsme se potkali s deaktivovaným 32bitovým přístupem k pevnému disku, pomalým infračerveným módem IrDA (SIR - 115 kbit/s) namísto rychlého Fast Infra Red (FIR - 4 Mbit/s), pomalý paralelní port namísto obousměrného ECP. Podobná "přehlédnutí" je vhodné korigovat - nicméně se znalostí věci! (Pokud uživatel-začátečník míní experimentovat, měl by si přečíst manuál raději dvakrát - s BIOSem nejsou hrátky...)

Aktualizace ovladačů

Pro odborníky jsou zde i další možnosti - většinou notebooky stráví nějakou dobu v distribučních kanálech, a mezi tím se objeví novější (a většinou snad i spolehlivější) verze nejrůznějších ovladačů zařízení v notebooku. Není tak od věci, podívat se na Internetu po novějších ovladačích, které mohou eliminovat chyby starších - a nebo prostě přinést pár nových vlastností, které u dřívějších chyběly, případně zvýšit výkon. (Taky si je však možné podobnou "aktualizací" znestabilnit dříve spolehlivý počítač - opět, zde je prostor spíše pro odborníky.) Někteří výrobci již nabízí automatizovaný proces aktualizace ovladačů (například Lenovo System Update), výhodou je zde snadné ovládání a téměř plně automatický proces s minimem zásahů od uživatele (a zvýšená pravděpodobnost zachování plné funkčnosti).

Za ilustrace děkujeme společnosti Fujitsu Siemens Computers

Žádný učený z nebe nespadl aneb...

Neděláme si patent na moudrost - spíše naopak. Vzhledem k našemu častému střídání notebooků při testech a běžnému používání mnoha již dříve rozbalených a nainstalovaných notebooků máme méně příležitostí "vychytat" všechny okolnosti a možnosti při vybalování a "zajíždění" panenského notebooku. Proto bychom Vás rádi pozvali do diskuse - řekněte nám, co Vás zajímá, jaké otázky byste rádi slyšeli zodpovězené, případně podělte se o Vaše zkušenosti s novým notebookem v diskusi pod článkem...

A jakým softwarem vybavit nový notebook? Pro další zajímavé tipy doporučujeme článek 10 tipů, jak svůj nový počítač připravit na všechno.

  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 30 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Nyní startuje naposledy

v diskusi jsou 3 příspěvky

28. března 2024  15:36

Přímý přenos Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 30 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 34 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...