Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Belkin PCMCIA WiFi 54g v praxi

  0:01
Notebooky bez integrované WiFi karty nebo bez volného Mini PCI slotu lze dovybavit bezdrátovou síťovou kartou pro slot PCMCIA nebo port USB. Připravili jsme pro vás obecnou recenzi jedné takové PCMCIA WiFi karty standardu IEEE 802.11g.

Bezdrátové síťové karty zpravidla bývají interní součástí naprosté většiny novějších notebooků, snad jen s občasnou výjimkou notebooků té úplně nejlevnější cenové kategorie. Pokud váš starší notebook WiFi kartu nemá a nelze ji do něj doplnit jako Mini PCI kartu, nezbývá než bezdrátovou komunikaci řešit formou PCMCIA/PC Card slotu nebo s využitím portu USB. WiFi USB moduly jsou obvykle o něco levnější, ale vždy z notebooku hodně "trčí" a navíc ne tolik WiFi USB modulů je v současné době k dispozici pro bezdrátové sítě standardu IEEE 802.11g s maximální teoretickou přenosovou rychlostí 54 Mbit/s.

PCMCIA WiFi karet existuje poměrně hodně a každý výrobce těchto karet má ve své nabídce jak verzi pro sítě standardů 802.11b, tak i 802.11g pracující na rozdíl od 801.11b ve vyšším frekvenčním pásmu 2,4 GHz. Protože už delší dobu používám PCMCIA WiFi kartu Belkin, snad se vám budou hodit zkušenosti s jejím provozem.

Stejně jako naprostá většina PCMCIA WiFi karet také Belkin 802.11g přesahuje po svém zasunutí hranu notebooku o několik centimetrů. Výjimkou jsou snad jen karty 3Com, které mají originálně řešenou výsuvnou anténu a WiFi PCMCIA karty s odnímatelnou anténou. Belkin WiFi PCMCIA karta je standardu CardBus (32-bitové rozhraní), což jednoznačně vyplývá i z fotografie. V koncové části karty je integrovaná anténa, jejíž příjmové vlastnosti jsem sice neměřil, ale v porovnání s notebooky s integrovanými anténami (zpravidla jsou umístěny v displeji) je citlivost antény taktéž plně postačují pro běžný provoz v kanceláři i v exteriéru. Externí anténu ke kartě připojit nelze.

Karta bez problémů funguje v různých verzích Windows 98SE/2000/XP, ke kterým samozřejmě dostanete příslušné drivery. Při správně nainstalovaných ovladačích a povoleném automatickém přihlášení do sítě stačí pak kdykoliv kartu zasunout do PCMCIA slotu a detekce sítě i přihlášení jsou kompletně provedeny do cca půl minuty. Kartu lze používat a konfigurovat buď pomocí jejích vlastních ovladačů (jsou dokonce i v české verzi - pravda, s trochu podezřelou češtinou), nebo v rámci ovladačů WiFi sítí integrovaných ve Windows XP. Oba typy driverů pochopitelně podporují automatické přihlášení do sítě ihned po vložení karty, monitorování úrovně signálu, diagnostiku a konfiguraci TCP/IP atp. protokolů včetně šifrování.


Bez vhodného zabezpečení je používání WiFi sítí dost nerozumné a karta Belkin WiFi PCMCIA 54g je na to dobře připravena. Samozřejmostí je tedy podpora 64-bitového a 128-bitového WEP šifrování stejně jako podpora šifrování WPA. Obecně platí, že při aktivním šifrování komunikace je přenosová rychlost vždy o něco nižší než je maximum dané bezdrátové normy.

A teď už se dostáváme i k testům, které uživatele neznalého problematiky WiFi sítí asi poněkud překvapí. V žádném případě totiž nečekejte, že byste někdy dokázali z běžných "54g" karet dostat reálnou přenosovou rychlost 54 Mbitů/s. Svou roli hraje jak samotná karta, tak částečně i výkon procesoru v notebooku (platí ovšem pouze u starších notebooků s procesory v řádu několik set MHz), kvalita ovladačů apod. Zatímco tedy například SiSoft Sandra 2005 naměří maximální transfer dat něco přes 3 MB/s, v reálném provozu (s kvalitním signálem) je to necelá polovina. Víc než cca 1 400 až 1 500 kB/s raději u běžných WiFi karet standardu IEEE 802.11g nečekejte. Provozuschopný komunikační dosah karty Belkin se pohybuje v desítkách metrů a pokud na vašem AP nastavíte maximální výkon, lze používat například připojení na internet klidně i přes dvě slabší cihlové zdi na vzdálenost cca 30 metrů. V těchto podmínkách pak rychlost přenosu dat klesá až na desítky kB/s (vyzkoušeno mnohokrát) - na přenos většího množství dat je to málo, na browsení na webu a posílání mailů to ale stačí.


Na trhu jsou i různá speciální "turbo" řešení (přístupový bod/router + karta stejného výrobce nebo karta výrobce používajícího stejné technologické řešení) využívající současně více bezdrátových komunikačních kanálů, pomocí kterých lze docílit teoretické rychlosti i přes 100 Mbit/s. V praxi je to ale opět trochu jiné, maximem u několika dostupných a běžně prodávaných 108 Mbit WiFi řešení je něco přes 2 MB/s.

Ceny běžných WiFi PCMCIA "54g" karet jsou dost podobné a pohybují se většinou kolem tisícikoruny bez DPH. Cena karty Belkin WiFi PCMCIA 54g je někde uprostřed nabídky jiných výrobců - karta momentálně stojí cca 900 Kč bez DPH.

Luboš Němec   

  • Nejčtenější

Jak mohou být tak levná? Výborně hrající sluchátka lze koupit „za hubičku“

v diskusi je 7 příspěvků

3. května 2024

Premium Milovníci kvalitně reprodukované hudby mohou za sluchátka utratit spoustu peněz a nelitovat toho,...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 7 příspěvků

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 27 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

Na první pohled to vypadá jako pavouci v ruinách města. Foto je ovšem z Marsu

v diskusi je 5 příspěvků

2. května 2024  15:16

Evropská vesmírná agentura zveřejnila minulý týden nový snímek ze sondy Mars Express, který vyvolal...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Necháte se nachytat na triky internetových podvodníků?

v diskusi je 18 příspěvků

29. dubna 2024

Typickou obětí internetového podvodu už nejsou jen senioři. Kyberzločinci se zaměřili i na mladší...

Štefánikova tragická smrt i po pěti letech budila v Československu emoce

v diskusi jsou 3 příspěvky

4. května 2024

Československo si před 100 lety, 4. května 1924, připomnělo páté výročí tragické smrti jednoho ze...

Kde všude si můžete na vlastní oči prohlédnout rakety a lodě SpaceX

v diskusi nejsou příspěvky

4. května 2024

Koho fascinuje kosmonautika a raketová technika, může ho zajímat i to, kde se může veřejně či...

Malý bojovník na Měsíci zvládl, co se nečekalo. Přežil tamní kruté noci

v diskusi jsou 2 příspěvky

3. května 2024  14:32

Japonské zařízení Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) bylo prvním, které letos úspěšně...

Čína letí jako první země světa odebrat vzorky z odvrácené strany Měsíce

v diskusi je 20 příspěvků

3. května 2024  8:27,  aktualizováno  11:28

V pátek krátce před půl dvanáctou dopoledne našeho času se do vesmírného prostoru vydala čínská...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...