Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Supernotebook v testu aneb vlajková loď Latitude pod palbou

  0:01
Jak se osvědčil nejvýkonnější z notebooků Latitude v našem redakčním testu? Vyplatí se při své ne zrovna nízké ceně? Proč není úplně dokonalý? A co naopak zvládá D810 perfektně? Přečtěte si v recenzi jednoho z nejlepších notebooků na českém trhu.

Pro nejnáročnější uživatele je v nabídce Dell notebook D810. Není to notebook pro naprosté extremisty - pro ty má Dell dle požadavků buď pracovní stanici Precision M70 nebo ultramobilní Latitude X1.

Tento Latitude D810 má oslovit horních deset procent uživatelů notebooků, kteří touží po maximálním výkonu, co největším displeji, ale nechtějí obětovat alespoň dočasnou mobilitu. A nutno říci, že Dell má co nabídnout.

Konstrukce top notebooku

Dell Latitude D810 - klikněte pro kvalitní foto ve velmi vysokém rozlišení (3,5 MB)Ve své konstrukci se nemůže co do velikosti měřit například s jiným top modelem - notebookem IBM ThinkPad T42p - ale to snad nebyl ani úmysl. Dellovský tradičně tlustší notebook nabízí jiné výhody než ultratenkou konstrukci. Podobně jako u dalších špičkových notebooků, i zde je použito kvalitních materiálů - kombinace odolných plastů, oceli, hořčíku a titanu má zajistit základně i víku značnou odolnost. Nám se u víka nelíbila jeho tloušťka - a i přes větší tloušťku poměrně nízká tuhost.

Naopak jsou sympatické zvýšené okraje, které chrání vnitřek notebooku před proniknutím cizích předmětů. Základna je podobně masivněji navrhovaná jako víko - oproti jiným výrobcům, Dell vsadil na použití levnějších, ne tak tenkých optických mechanik (použil mechaniky "slim" s výškou 12,7 mm namísto o třetinu tenčích a až několika násobně dražších ultraslim) a též tolik nekladl důraz na vysokou integrací komponent uvnitř notebooku. Výsledkem je ušetření nákladů a nižší koncová cena oproti jiným podobně mířeným ultravýkonným notebookům, ale s jistým obětováním na straně štíhlosti (rozměry 361 x 260 x 42 milimetrů). Hmotností 3,1 kilogramu se notebook neřadí k nejlehčím, navíc k tomu své přidá ještě kabel a 90W adaptér.

Ergonomie je základ

Vzhledem k rozměrům by bylo možné do notebooku integrovat možná i numerickou klávesnici, nicméně Dell zůstal věrný svému (vysokému) standardu. Klávesnice je velice dobrá, rozhodně patří k nadstandardu. Podobné nároky splňují i integrovaná ukazovátka: sympatie uživatelů si Dell jistí dvojitým řešením:

  • touchpadem - ploškou uprostřed opěrky rukou
  • trackpointem - tyčinkou uprostřed klávesnice

    Nevyzkoušeli jsme, ale prý má být povrch klávesnice odolný i proti polití a současně má zvýšenou tuhost pro ochranu vnitřních komponent notebooku. Další specialitou základny je přídavná ochrana pevného disku - absorbér nárazů má lépe ochránit data jak za provozu, tak při přenášení. Špičkovému vybavení odpovídá i vybavení ventilací tepla - větrací otvory jsou dokonce i vedle klávesnice, na dně se našlo místo na dva větráky, které běží i při nižším zatížení.

    Displej jako víno

    Tradičně silnou stránkou Dell a jeho nejvyšších modelů jsou displeje. Latitude D810 nezklamal - jeho širokoúhlý displej nabídl rozlišení 1680 x 1050 bodů, což bylo vzhledem k použité úhlopříčce 15,4 palce naprosto optimální - ani příliš malé písmo, ani příliš hrubý obraz. Komu by se však zachtělo ještě větší pracovní plochy nebo naopak levnější, méně detailní volby, pro toho má Dell v zásobě i další varianty, opět s úhlopříčkou 15,4 palce:

  • nejnižší rozlišení WXGA a jeho pro slabší oči vhodnějších 1280 x 800 bodů
  • střední rozlišení WSXGA s námi testovanými 1680 x 1050 body
  • nejvyšší rozlišení WUXGA a naprosto oslnivých, leč možná již nepraktických 1920 x 1200 bodů

    Širokoúhlé displeje jsou zřejmě cesta, kterou se míní hodně výrobců ubírat. K jejich praktickým výhodám oproti běžnému poměru 4:3 bylo popsáno hodně místa. My jsme v tomto směru neutrální, oba přístupy mají něco do sebe - i když při přesunutí lišty Windows XP na pravý bok displeje a jejím roztáhnutí jsme byli překvapeni, kolik prostoru získáme i oproti běžné úhlopříčce (na výšku) a o kolik přehlednější je pak práce s okny vícero otevřených aplikací a přepínání mezi nimi.

    Vybavení naprosto špičkové

    Stačilo by pár hesel: Sonoma, PCI-Express, DDR2, gigabit, WiFi... Ale zkusme se jimi probrat podrobněji:

  • Kompletně inovované srdce notebooku: procesor Pentium M komunikuje nově po 533MHz sběrnici s čipovou sadou Sonoma (Intel 915), která zajišťuje přístup do nové vysokorychlostní DDR2 paměti a současně nabízí pro periferie sběrnici PCI Express s podstatně vyšší propustností oproti starším sběrnicím PCI a AGP
  • faxmodemem 56K to začíná, ale nekončí: přes Bluetooth s necelým 1 Mbit/s, s WiFi 802.11b s 11Mbit/s, 802.11g a případně i 802.11a - obojí s 54 Mbit/s až po gigabitový síťový adaptér kompatibilní s rychlostmi 10/100/1000 Mbit/s
  • ATI Mobility Radeon X600 se svými 128 MB vlastní videopaměti je mobilní grafický čip využívající předností sběrnice PCI Express - oproti staršímu modelu se Dell vrátil k firmě ATI
  • pro pevný disk si může uživatel vybrat mezi variantami 30 až 100 GB s klasickými 5400 otáčkami - a nebo se rozhodnout pro maximální výkon a rychlost, pak je však omezen pouze na 60 GB, za to ovšem se 7200 otáčkami za minutu
  • u rozhraní si dal Dell záležet - dokonce je zde i staré sériové rozhraní, samozřejmostí je na dně port pro připojení dokovací stanice, zvuk je zde zastoupen jen dvěma konektory, USB se může pochlubit 4 porty, IrDa, S-video už jen doplňují solidní výbavu, kupodivu zde chybí FireWire

    2,13GHz Pentium M 770 dodává výkon, který dosud nedosáhl žádný z mobilních procesorů a může se i přes nižší takt měřit s tak extrémními procesory jako je Pentium 4 Hyperthreading 3,6 GHz. Zatím méně přesvědčivá je paměť - i přes použití DDR2 čipů a odpovídající čipové sady není rozdíl mezi DDR a DDR2 moduly tolik citelný.

    Grafika na úrovni, ale ...

    Tak trochu překvapením je použitý grafický čip - ne že bychom se divili použití čipu ATI oproti nVidia, to je spíše součástí firemní politiky "dráždění dvou dodavatelů proti sobě", ale ve špičkovém modelu bychom čekali spíše čip X800 nežli středněproudý X600. X800 slibuje podstatně větší výkon v 3D aplikacích a ve velikosti použitelné videopaměti.

    Bezdrátové hrátky

    Podle svých preferencí se uživatel může rozhodnout pro bezdrátové řešení WiFi z domu Intel nebo přímo od firmy Dell - je zde šance něco ušetřit při použití "firemní" varianty. Opravdobým překvapením pro nás bylo použité řešení Bluetooth - ani ne na straně hardware, jako spíše softwarové podpory.

    Podobně jako Fujitsu Siemens se softwarem PlugFree, i Dell se rozhodl jít svou cestou. Licenční poplatky společnosti Widcomm byly zřejmě příliš velké, a tak se překvapivě v nejlepším Dellu nachází softwarový balík Toshiba pro podporu většiny funkcí Bluetooth. Oproti aplikaci Widcomm se nám zdál tento software o něco méně intuitivní v ovládání, po stránce funkčnosti mu nebylo co vytknout.

    Bezpečnost na prvním místě

    Rozšíření notebooků mezi uživateli s sebou nese i nechtěnou pozornost lapků a příliš šikovných ručiček - Dell se snaží předejít nepříjemným překvapením ukotvením bezpečnostní zdířky přímo v ocelové konstrukci notebooku, kabel pro ukotvení si však musíte dokoupit sami. Pro ochranu dat uvnitř notebooku je zde volitelný bezpečnostní modul "Trusted Platform Module" ve verzi 1.1, který slouží pro vygenerování a uložení šifrovacích klíčů. Standardně je dodávána čtečka karet SmartCard, kterou lze ochránit data i přístup k notebooku. Pro bezpečný přenos dat je zde samozřejmě šifrování bezdrátového spojení pomocí WPA a 802.1x.

    Nabíjení expresně

    80 Watthodin je hodně vysoká kapacita akumulátoru - notebook s náročným procesorem a kvalitním displejem ji prostě potřebuje. V nabídce je i slabší akumulátor s 53 Watthodinami, ten bychom však nedoporučovali - to už spíše druhý akumulátor do modulární zásuvky s kapacitou 48 Whod. Dell si nás naklonil díky ukazateli dobití přístupném na dně notebooku - stačí zmáčknout mikrospínač a ukáže se i při vypnutém notebooku zbývající kapacita akumulátoru. Ačkoliv nutno pochválit Dell za integraci módu rychlého dobíjení akumulátoru, k jeho nabíjecímu adaptéru máme i značné výhrady.

    Když už se zdálo, že se výrobci notebooků shodnou na jednotném třívodičovém napájecím kabelu (přezdívaném familiérně "Mickey Mouse" pro svůj vzhled) ve tvaru hranolu, Dell se opět odlišuje a zavádí svůj vlastní formát kabelu. Pokud tento kabel ztratíte, jste nahraní - pokud nemáte ve firmě další Dell novějšího data, jinde jej neseženete. V běžných obchodech se ani nemusíte namáhat - jako zdroj zbývá jenom a pouze Dell (za cenu pravděpodobně nepříliš přátelskou, podle amerických zdrojů 9 dolarů bez poštovného).

    Závěrem

    Ačkoliv Dell integroval do notebooku vše nejmodernější, na některé vymoženosti jako by pozapomněl - z pohledu Dellu rozhraní FireWire zřejmě ztrácí na důležitosti a robustnost notebooku je podstatnější nežli jeho štíhlost. Navíc běžným, i když náročným uživatelům zřejmě stačí grafika střední třídy, namísto té nejlepší možné.

    Ve všech ostatních ohledech je však Dell typickým reprezentantem toho nej, co může notebook dnes nabídnout: skvělá modulárnost, špičkové rozlišení širokoúhlých displejů, nejvýkonnější komponenty, přijatelná výdrž a odolnost, navíc doplněné širokým spektrem úrovní servisních služeb.

    • Nejčtenější

    Jak mohou být tak levná? Výborně hrající sluchátka lze koupit „za hubičku“

    v diskusi je 7 příspěvků

    3. května 2024

    Premium Milovníci kvalitně reprodukované hudby mohou za sluchátka utratit spoustu peněz a nelitovat toho,...

    KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

    v diskusi je 7 příspěvků

    28. dubna 2024

    Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

    {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

    {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

    Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

    v diskusi je 27 příspěvků

    28. dubna 2024

    Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

    Na první pohled to vypadá jako pavouci v ruinách města. Foto je ovšem z Marsu

    v diskusi je 5 příspěvků

    2. května 2024  15:16

    Evropská vesmírná agentura zveřejnila minulý týden nový snímek ze sondy Mars Express, který vyvolal...

    {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

    {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

    Necháte se nachytat na triky internetových podvodníků?

    v diskusi je 18 příspěvků

    29. dubna 2024

    Typickou obětí internetového podvodu už nejsou jen senioři. Kyberzločinci se zaměřili i na mladší...

    Štefánikova tragická smrt i po pěti letech budila v Československu emoce

    v diskusi jsou 3 příspěvky

    4. května 2024

    Československo si před 100 lety, 4. května 1924, připomnělo páté výročí tragické smrti jednoho ze...

    Kde všude si můžete na vlastní oči prohlédnout rakety a lodě SpaceX

    v diskusi nejsou příspěvky

    4. května 2024

    Koho fascinuje kosmonautika a raketová technika, může ho zajímat i to, kde se může veřejně či...

    Malý bojovník na Měsíci zvládl, co se nečekalo. Přežil tamní kruté noci

    v diskusi jsou 2 příspěvky

    3. května 2024  14:32

    Japonské zařízení Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) bylo prvním, které letos úspěšně...

    Čína letí jako první země světa odebrat vzorky z odvrácené strany Měsíce

    v diskusi je 20 příspěvků

    3. května 2024  8:27,  aktualizováno  11:28

    V pátek krátce před půl dvanáctou dopoledne našeho času se do vesmírného prostoru vydala čínská...

    Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

    Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

    Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

    Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

    Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

    Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

    Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

    Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

    Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

    Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...