Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Revoluční notebook od Aceru poprvé v testu

Ještě před zahájením prodeje se nám jako prvním podařilo získat horkou novinku - špičková technika zabalená v novém, neotřelém designu nese jméno Acer Aspire 5920.

Multimediální notebook Acer - Acer Aspire 5920 s designem Gemstone | foto: Garden

Před několika týdny společnost Acer v tiskové zprávě představila nový design pro své dvě řady, TravelMate a Aspire (více zde). Netrvalo dlouho a dne 18.5.2007 české zastoupení Aceru na tiskové konferenci představilo dva předprodejní vzorky, přičemž nám bylo nabídnuto si jeden vzorek zapůjčit pro krátkou recenzi. Vzhledem k prodejnosti, kdy 20% odbytu zajišťuje TravelMate pro firemní uživatele a 80% pak Aspire pro domácí zábavu, jsme podrobili recenzi právě nový Aspire.

Design hýbe světem

Acer si dobře uvědomil potřebu své notebooky více odlišit od dalších výrobců a ve spolupráci s designéry z BMW Design Group navrhl zcela nový design nazývaný Gemstone [džemstoun], který se starou řadou Aspire nemá společného prakticky nic. Všemu předcházel průzkum trhu mezi jednotlivými uživateli, podobně se prý přistupovalo i při návrhu rozmístění portů a některých ovládacích tlačítek. Pro domácí uživatele byl navrhnut notebook s lehkým a provokativním designem, který nemá nechat nikoho chladným a všude, kam si ho jeho majitel přiveze, má budit zaslouženou pozornost. Nutno 
podotknout, že v řadě TravelMate je nový design ProFile daleko více decentnější a nepůsobí tolik hravě, což považuji za klad.

Z přiložených fotografií, které již nevycházejí z prezentačních fotografií Aceru s jistými odlišnostmi (např. jiné tvarování mřížky reproduktorů), si každý udělá svůj vlastní názor. Během týdenního testování se však Aspire stal vždy středem pozornosti a drtivá většina názorů byla pozitivní. Osobně jsem byl s designem spokojený a Acer mě velice příjemně překvapil.

Acer Aspire 5920

Acer Aspire 5920

Acer Aspire 5920

Acer Aspire 5920


Ačkoli se jedná o fotografie předprodejního vzorku, výrazné změny ve tvarování popřípadě konstrukci se již očekávat nedají. Testovaný kus měl viditelně pouze anglickou verzi Windows Vista Ultimate a anglickou klávesnici (viz. fotografie), hardwarová výbava byla po souhrnném otestování stejná, jako bude již brzy v prodeji. Rozdíly však můžeme očekávat u jednotlivých modelů v dané řadě - s designem Gemstone se počítá i v dalších modelech Aspire, jejichž rozpětí zaobírá téměř všechny cenové kategorie. Na zahraničních serverech se tak dají nalézt fotografie nového Aspiru s černým lemem okolo displeje, který vypadá o poznání hůře než bílý. Osobně bych tipoval podobné prvky u levnějších modelů, výše postavené notebooky budou vypadat stejně jako náš testovaný Aspire 5920.

Překladem názvu Gemstone je drahokam a u nových Aspirů je to znát především na víku displeje - jeho leštěný povrch (na kterém jsou bohužel hodně vidět otisky prstů) má na pohled zajímavou povrchovou úpravu. Okolo krajů víka je lesklá černá linka, která uzavírá světlejší a matnější tmavou plochu, střed pak zdobí elegantní stříbrné logo Acer. To má být provedeno holograficky, u našeho modelu se však jevilo pouze jako nálepka.

Holografické logo

Zajímavým prvkem je "ledničkové" otevírání víka displeje - za mechanismus stačí lehce chytit, dva zámky přidržující víko displeje u těla notebooku se rozevřou a víko lze snadno odklopit. Na jednu stranu je to elegantní nápad a ukazuje to na skvěle provedené dílenské zpracování (pro spolehlivou funkci je nutno dodržet v mechanismu každý milimetr), na druhou stranu je zde však otázka trvanlivosti tohoto řešení.

Otevírání víka notebooku nezvyklým mechanismem

Otevírání víka notebooku nezvyklým mechanismem


Po odklopení displeje, který drží na nepříliš robustních kloubech, se vyskytne pohled na klávesnici. V kontrastu s tmavým víkem je světlá, vše doplňují elegantní modré a černé popisky a zajímavé ostré prvky dotvářející dojem dlouhé linky od tlačítka zapnutí až k touchpadu. Záměrně zdůrazňuji, že byla klávesnice v testovaném modelu světlá, ačkoli na prvních fotkách od výrobce (podobně jako na našich redakčních, kde byl použit blesk) působí jako sněhově bílá - ve skutečnosti měla spíše šedivý odstín. Na fotografii vpravo je tak použita místo blesku delší expozice a pro porovnání skutečného odstínu je přes levou polovinu položen list papíru.

Detail klávesnice

Skutečný odstín klávesnice


Kombinaci světlých barev zdobí mnoho modrých diod. První lze najít hned pod displejem, kde svítí dlouhá linka ve tvaru písmene L vždy, když je notebook připojen do sítě, další modré diody najdeme na levé a pravé straně u multimediálních tlačítek. Na levé straně se nachází pětice tlačítek pro zapnutí WiFi, dále pak webového prohlížeče, e-mailového klienta a Bluetooth. Poslední tlačítko bylo v našem modelu neoznačeno a zůstalo bez funkce, v dalších modelech bude sloužit pro zapnutí TV tuneru. Na pravé straně se pak nachází skutečná chuťovka - dotyková tlačítka s modrým podsvícením (při dotyku se rozzáří o stupeň více) pro ovládání Windows Media Playeru (s Winampem se nedorozuměla). K popsanému uspořádání mám několik poznámek - zaprvé tlačítko pro ovládání WiFi při komunikaci s přístupovým 
bodem neustále oranžově bliká v rytmu létajících paketů, což působí rušivě. Druhou výtkou je blízkost dotykových kláves u samotné klávesnice, často se pak stává, že se při náhodném dotyku začne spouštět WMP, popřípadě se přeruší přehrávání. Kupodivu neustálé svícení těchto kláves nebylo tolik rušivé jako modrá linka pod displejem společně s tlačítkem pro vypnutí - díky leštěnému displeji se v něm totiž často odrážely a rušily například při přehrávání DVD. V testovaném notebooku 
jsem nenašel aplikaci, kterou by se svícení dalo ovlivnit (a neočekávám ji ani u prodejních modelů).

Detail kláves rychlého spuštění

Detail dotykového ovládání WMP
Modrý štítek s názvem modelu a modrý trojúhelníček v pravém horním rohu podsvícené nejsou.

Detail ozdobné linky z diod


Obrat v konstrukci o 180°

S novým designem se změnila i konstrukce a to výrazně k lepšímu. Pevnost šasi je nejenom na Acer, ale i na konkurenční značky nadprůměrná a například při příčném tlaku se Aspire ani nepohnul. Povrzávání jednotlivých dílů téměř vymizelo, jediné zvuky vydával velký kus plastu zakrývající spodní část notebooku, u prodejních modelů se dá ještě očekávat zlepšení (např. při použití více šroubků zvyšujících pevnost). Kvalita zpracování, zmiňovaná již u systému otevírání víka, je opět nadprůměrná, opracování jednotlivých dílů a jejich slícování je na Acer až nezvykle precizní. Konstrukčně lze vytknout jen málo věcí, které se u prodejních kusů mohou ještě zlepšit (a pravděpodobně také zlepší) - jedná se především o klávesnici, která v některých místech byla nezvykle pevná, například v okolí písmene U se však prohýbala.

Celkově lze v tomto ohledu Aspire pochválit a jediné výtky tak mohou mířit pouze k předpokládaným problémům, které se nemusí, ale mohou objevit - především jde o systém otevírání víka a dále pak slabším kloubům držícím displej, který je na ně poměrně těžký. Integrovaná VGA kamera není bohužel otočná, pevné uchycení nad displejem však příliš nevadí, neboť úhel jejího záběru dovoluje poměrně velkorysý rozsah nastavení naklopení displeje. Do notebooku této cenové kategorie by se spíše hodila kamera s vyšším rozlišením, její obraz je ale slušný a pro běžné použití postačuje. Na druhou stranu pochvalu sklízí umístění stereo (!) mikrofonů nad displejem a nikoli u klávesnice, psaní na klávesnici se sice přes šasi do mikrofonů přenese, nepůsobí však tolik rušivě jako při jejich umístění vedle klávesnice.

Fotografie z vestavěné VGA kamery

Podstatnější výtka směřující ke konstrukci, která však domácím uživatelům příliš vadit nebude, je vyšší hmotnost. Na redakčních vahách jsme naměřili 3,186 kg, což je na 15,4" notebook nadprůměrně vysoká hodnota. Hmotnost udávaná výrobcem v technické dokumentaci je 3,00 kg, uvidíme tedy, jestli finální modely zmíněný rozdíl stihnou zhubnout. Vyšší váhu mají na svědomí i větší rozměry 364 x 270,2 x 30,8/43,7 mm (především pak hloubka), i když se Aspire na první pohled příliš veliký nezdá.

Hardwarová výbava

Nejprve letmý souhrn všech zajímavých rozhraní - 4x USB 2.0, Firewire, VGA, ethernetový port pro gigabitovou síť, jeden ExpressCard/54 slot, S-video, čtečka karet 5 v 1, infračervený CIR a jeden HDMI port s podporou HDCP pro přenos nekomprimovaného digitálního signálu. Na danou cenovou kategorii je počet a druh všech rozhraní standardní, s HDMI rozhraním se však u notebooků stále moc nesetkáváme. Ergonomičnost rozmístění není úplně ideální, většina všech portů se nachází na levé straně a připojená zařízení si tak mohou překážet.

Přední část Acer Aspire 5920

Levý bok Acer Aspire 5920

Zadní část Acer Aspire 5920

Pravý bok Acer Aspire 5920


Testovaný model měl stejnou konfiguraci, jakou uvádí výrobce ve své technické specifikaci. Jedná se tedy o notebook založený na nové platformě Santa Rosa od Intelu, z čehož plyne použití dvoujádrového 64bitového procesoru Core 2 Duo, chipsetu Mobile Intel GM/PM965 Express Chipset (v našem případě použita lepší verze PM) a bezdrátového adaptéru Intel Next-Gen Wireless-N nebo Intel PRO/Wireless 3945ABG Network Connection (v našem případě použit starší 3965ABG). Konkrétněji byl notebook osazen procesorem Core 2 Duo T7300 taktovaným na 2 GHz (4 MB L2 cache), o přísun dat se staraly 2 GB paměti DDR2 a data se ukládala na disk o velikosti 160 GB (rychlost otáčení ploten 5400 ot./s). Novinkou je pak i grafická karta NVIDIA GeForce 8600M GT s až 2304 MB TurboCache (až 512 MB GDDR2 VRAM, až 1792 MB sdílené systémové paměti) dle jednotlivých verzí, naše měla 256 MB VRAM a až 1 GB s TurboCache. Pro zajímavost zbývá doplnit ještě takt jádra a paměti, které běhají na frekvencích 475 MHz resp. 700 MHz.

Za zmínku stojí displej a zvuk nového Aspiru, které multimediálnímu notebooku rozhodně nekazí jméno. 15,4" displej s rozlišením 1280x800 s leštěným povrchem Acer CrystalBrite a vysokým jasem patří k tomu nejlepšímu, s čím se lze v této kategorii v současnosti setkat. Kladně musím ohodnotit i rovnoměrnost podsvícení a vysoký kontrast, vynikající byla i odezva - negativa jsem během krátkého testu nenalezl.

Druhou položkou je pak zvuk, na kterém si dal Acer záležet. Notebook se honosí nálepkou Dolby Home Theater Virtual Surround a ač audiofilovům nejspíše nebude stačit, na notebook je zvuk nadprůměrný. Ke tvrzení, že k němu přispívá zajímavě tvarovaná plastová mřížka zakrývající reproduktory jsem skeptický, pravdou ale je, že díky basovému reproduktorku na spodní straně notebooku je zvuk příjemně hluboký, soustava má vysoký výkon (oficiální prezentace notebooku byla přehrána právě na tomto modelu a hlasitost byla dostačující i pro novináře sedící 4-5 metrů od zdroje) a celkově s přehledem může konkurovat Toshibě s jejími reproduktory Harman Kardon. Tou se pravděpodobně vývojáři nechali inspirovat, neboť na čele notebooku přibyl potenciometr pro rychlou regulaci hlasitosti, funguje však až při naběhnutí operačního systému, neboť je digitální.

Mřížka reproduktorů

Detail spodní části

Detail mřížky reproduktorů

Detail mřížky reproduktoru



Benchmarky a praktické informace

Standardní redakční test - dva novější 3DMark testy a jeden PCMark05, jsme tentokrát museli zaměnit za benchmark SiSoftware Sandra, neboť PCMark05 nedodával korektní data. I tak se projevil obrovský výkon nového systému, který zvládne kromě běžných multimediálních úloh i nové hry na vysoké detaily. V benchmarku 3DMark 05 získala karta krásných 5172 bodů, v 3DMark 06 pak 3201 bodů. Výkon s přehledem stačí pro hraní většiny současných her na plné rozlišení a vysoké detaily. Teplota procesoru nepřesahovala 57°C.

Benchmarky SiSoftware Sandra pak přeměřily jeden z nejvýše postavených procesorů v hiearchii Intelu následujícími skóre. Pro porovnání výkonu s naším procesorem (značen oranžově) jsem do grafů přidal výše a níže taktované shodné procesory, desktopový procesor AMD Athlon 64 X2 4800+ (2,4 GHZ, 2x1 MB L2 cache) a dále pak vysoko taktovaný mobilní Core Duo procesor. Data jsou získána z databáze benchmarků SiSoftware Sandra, rozdíly mezi procesory Intel naleznete zde.


V praxi je notebook velice svižný a není problém na něm hrát i náročné hry. Testy byly provedeny s vypnutým uživatelským rozhraním Aero v operačním systému Windows Vista, notebook byl položen pro dobré chlazení na rovné podložce, připojen k napájení a odpojen od všech sítí.

Posledním testem se stal benchmark programu HDTach, který prověřil rychlost disku. Přenosová rychlost při čtení 36 MB/s a průměrná přístupová doba 15,8 ms patří k lepším hodnotám u současných disků, celkově tak lze Aspire 5920 hodnotit jako dobře udělanou sestavu. Jediným alarmujícím číslem je teplota disku po 14ti hodinách běhu; 51°C není pro disk zrovna optimální hodnota.

Nový Aspire v praxi

Standardní redakční test výdrže baterie - puštění WMP se zapnutou vizualizací a maximálním jasem displeje, nebyl z časových důvodů proveden. Při běžné kancelářské práci při maximálním jasu displeje a zapnutým bezdrátovým adaptérem však Aspire vydržel přes 3 hodiny, což je na 15,4" notebook velice slušná hodnota. Při ztlumení jasu a menším využívání procesoru nebyl problém přehoupnout se lehce přes 4 hodiny, uživatelský komfort však již nebyl na takové úrovni. Kapacita baterie byla 4800 mAh při 14,8 V, kapacitu baterie v prodejních modelech se mi nepodařilo zjistit.

Chlazení je provedeno klasicky, nasávání studeného vzduchu je umístěno na spodní straně, výdech horkého vzduchu je vyveden na levém boku a zadní straně. Překvapila tichost, například při náběhu počítače se větráčky nerozbíhají do otáček a počítač tak není vůbec slyšet. V zátěži již chlazení běží naplno, nejde však o nic dramatického a hluk nijak nevyrušuje. Klávesnice se v žádném místě výrazněji nezahřívá, v oblasti výdechu na zadní straně se však dosti zahřívalo víko displeje, které horký vzduch trochu ofukuje. Pro model s velmi výkonnou grafikou je malá hlučnost dobrou vlastností, jediným slabým bodem je pak vyšší teplota již zmíněného pevného disku, která mu na životnosti určitě nepřidává.

V "terénu" pak Acer nezklamal - na klávesnici se dobře psalo, síla signálu WiFi byla nadprůměrná, DVD mechanika byla jedna z nejtišších. Potěšil veliký touchpad a multimediální tlačítka, dotyková tlačítka po pravém kraji bych však dokázal oželet - k jejich aktivaci stačil i lehký dotek ruky. Utlumení komponent uvnitř šasi je provedeno velice dobře a počítač je dostatečně tichý. Zásadní chybu se mi najít nepodařilo, všechny menší nedostatky již byly popsány v recenzi.

Verdikt

Dle mého názoru Acer neudělal chybu a jeho revoluční notebook bude slavit úspěchy. Design je dosti subjektivní záležitost, s novým modelem se však zvedla i kvalita provedení a přesně to zákazníky začíná čím dál tím více zajímat. Mezi zápory bych přičetl povrch víka, na kterém jsou vidět otisky prstů, slabší klouby u víka displeje, nepříliš praktické rozmístění portů, rušivé modré diodky a vyšší teplotu HDD. Větší hmotnost bych Aspiru odpustil, neboť je určen pro domácí použití a odměnil se za ni tichým během. Za cenu 36 890 Kč bez DPH tak bude možné získat multimediální notebook s bohatou výbavou a vysokým výkonem vhodným i pro hry.

 Specifikace Acer Aspire 5920
  • Procesor Intel Core 2 Duo T7300 (2 GHz, 4 MB L2 cache)
  • Paměť 2x 1 GB DDR2, PC5300, 2 sloty, max 4 GB RAM
  • HDD Seagate Momentus 5400.3 (ST9160821AS), SATA-150, 160 GB, 5400 ot./s
  • Optická mechanika Slimtype DVD A DS8A1P, DVD-Super Multi Double Layer
  • Grafika NVIDIA GeForce 8600M GT s až 2304 MB v TurboCache (až 512 MB GDDR2 VRAM, až 1792 MB sdílené systémové paměti)
  • Displej 15,4" 1280x800, Acer CrystalBrite
  • Rozhraní: 4x USB 2.0 port, 1x HDMI port s podporou HDCP, 1x VGA, 1x ExpressCard/54 slot, Čtečka karet 5 v 1 (SD / MMC / MS / MS PRO / xD), 1x S-video/TV-out (NTSC / PAL), 1x CIR, 1x IEEE 1394, 1x AV-out a 1x TV-tuner-in (u modelů s TV tunerem), 1x Modem (RJ-11), 1x Ethernet (RJ-45), 1x line-out konektor s podporou S/PDIF, 1x mic-in, 1x Line-in
  • Další komunikace: bezdrátový adaptér Intel Wireless WiFi Link 4965AGN (dual-band quad-mode 802.11a/b/g/Draft-N) nebo Intel PRO / Wireless 3945ABG (dual-band tri-mode 802.11a/b/g), Bluetooth
  • Operační systém: Edice Windows Vista
  • Baterie 71 W, 8článková
  • Hmotnost 3 - 3,2 kg
  • Rozměry 364 x 270,2 x 30,8/43,7 mm
  • Záruka 2 roky pro fyzické i právnické osoby
  • Cena za nejnižší konfiguraci 36 890 Kč bez DPH

Zajímavé odkazy:

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 13 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 44 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...