Test: Nejodolnější netbook není zas tak odolný. Za 9 500 Kč ale skvělá volba

Exkluzivně   0:01
Když HP představilo koncem června nový netbook, byli jsme doslova unešeni. Za přijatelnou cenu nabízel hořčíkový rám, hliníkové kryty a voděodolnou klávesnici. Odolnost přístroje však zůstala pouze na papíře.
HP ProBook 5101

HP ProBook 5101 | foto: Jiří Zahrádka

Tisková zpráva nejspíše obsahovala jen překlep, z voděodolné klávesnice totiž ve finále sešlo. Prolévání netbooku vodou jsme tedy ani nezkoušeli. Došlo by k jeho zničení. 

Oproti konkurenci nabízí HP Mini 5101 skutečně pevnější, i když trochu těžší konstrukci (1,3 kg). Za příplatek může mít 10,1" displej se skvělým rozlišením 1 366 x 768, ve výbavě najdeme rychlý pevný disk.

HP ProBook 5101

Většina konkurence na trhu (Asus Eee, Acer Aspire One, MSI Wind) patří spíše k naleštěným kouskům s plasty náchylnými k rychlému ušpinění a odření. Nové HP Mini je dříč, který bez problémů přežije každodenní cestování a nebudou mu vadit ani pády na zem. Jako pracovní nástroj ideál.

Dodává se v současnosti ve dvou konfiguracích. Základní má displej s rozlišením pouze 1 024 x 600, což je dostačující, ale ne příliš praktické. Naše testovaná konfigurace s displejem o vyšším rozlišení nám vyhovovala daleko více.

Konfigurace Cena s DPH 
10,1" displej 1 024 x 600, disk 160 GB, 1 GB RAM, 4čl. baterie  9 300 Kč
10,1" displej 1 366 x 768, disk 250 GB, 2 GB RAM, 6čl. baterie, 3G modul  14 400 Kč

Konstrukce pevná, design strohý

I přes hranaté tvary vypadá HPčko velmi elegantně, přispívá k tomu hned několik detailů. Předně zaujmou tyrkysové stavové diody pod displejem. Bohužel září trochu více, než by bylo zdrávo. Také druhý detail, leštěný touchpad a leštěná plocha klávesnice, není z hlediska zachytávání otisků prstů zcela ideální.

HP ProBook 5101

Hliníkové víko displeje zdobí decentní logo výrobce, zaujme jen nenápadná lišta v horní části. Po stranách najdeme prolisy pro jednotlivé konektory, což je jeden z hlavních znaků ProBooků a EliteBooků od HP. 

HP ProBook 5101HP ProBook 5101

Zajímavý je lesklý rámeček displeje, displej samotný je jinak matný.

HP ProBook 5101

Nic víc na Mini nenajdeme, je to jednoduchý, účelový netbook. Svými netypickými tvary a použitými materiály, které nevypadají lacině, však zaujme na první pohled.

V tomto ohledu je malé HP před konkurencí, která se obyčejné plasty snaží "zhodnotnit" jejich lesklým (a nepraktickým) povrchem. Nutno podotknout, že i tento netbook, ač vyrobený z hliníku, podléhá docela rychle umazání. Mastnými prsty od svačiny na něj raději nesahejte, povrch se špatně leští a udržet jej v kondici stojí dost sil.

HP ProBook 5101

Vnější kryty jsou vyrobeny z hliníku a horčíkové slitiny, která je navíc použita také v rámu netbooku. Podobný netbook na trhu nenajdete, přibližuje se mu jen HP Mini 2140. Velmi pevnou konstrukci má také Dell Latitude 2100, který je ale spíše než pro mobilní profesionály vhodný pro děti.

Výbavě kraluje výkonný disk

Jako u každého netbooku najdeme i zde trojici USB, jedno VGA, dva audiokonektory a čtečku multimediálních karet (SD/MMC). Optickou mechaniku ani jiné nadstandardy nehledejte, za zmínku stojí snad jen povedená webkamera s vysokým rozlišením 2 Mpix.

HP ProBook 5101HP ProBook 5101

Z bohatší konektivity vyjmenujme gigabitový ethernet, WiFi všech standardů a/b/g/n, za příplatek také Bluetooth a dokonce i vestavěný 3G modul.

HP ProBook 5101  HP ProBook 5101  HP ProBook 5101  HP ProBook 5101

Až sem nejde o nic výjimečného, podobných konfigurací jsou desítky. Rozdíl najdeme až pod kapotou.

Použit je zde jednojádrový procesor Intel Atom N280. Je taktovaný na 1,66 GHz místo 1,60 GHz  u méně výkonné a častěji používané verze N270. Má navíc rychlejší sběrnici (z 533 na 667 MHz). V praxi je rozdíl mezi oběma hodnotami nepostřehnutelný, výkon je zvýšený o necelých 5 %. Intel udává, že je procesor N280 o něco úspornější.

 Operace Atom N280  Atom N270 
CPU [MIPS]  4 174 4 047
 FPU [MFLOPS]  3 488  3 353

Co znamená...

Vyšší číslo znamená vyšší výkon. Výkon v operacích CPU (v pevné řádové čárce) je důležitý pro celkovou rychlost počítače a jeho odezvu. Výkon FPU se využívá např. ve finančních aplikacích, CADu, apod.

Skutečně nadstandardní je pevný disk se 7 200 otáčkami za minutu, konkurence nabízí disky jen s 5 400 ot/min. Projevuje se to vyšší rychlostí při čtení i zápisu, a to o 20 až 40 %. Další vychytávkou je integrovaný akcelerometr, který při pádu odstavuje hlavičky disku od povrchu a brání tak jeho poškození. Náš testovaný disk měl navíc kapacitu 250 GB, v základu najdeme u netbooků jen 160 GB.

Údaj  Testovaný disk (7200rpm)  Běžné disky (5400 rpm)
prům. rychl. při čtení 74,4 MB/s  50 - 60 MB/s
prům. příst. doba 16,4 ms  17- 19 ms

Zatímco vyšší kapacitu dokáže mnoho uživatelů ocenit, rychlost si nejspíše neužijí. Pokud často nekopírujete velké objemy dat, při běžné práci na netbooku rozdíl nepoznáte. Kopírování na externí disky navíc stejně bude brzdit rychlost USB, využít lze rychlost jedině při připojení přes gigabitový ethernet.

Rychlejší než tento disk je již jen SSD úložiště, které se má v malém HPčku objevit. Zatím v nabídce není.

Vyloženě špatná je grafická část, používat stejné grafické jádro jako před rokem, když už jsou k mání i novější alternativy, je poněkud ostudné. V HP Mini najdeme starou známou GMA 950, kterou mělo třeba již první "éčko" od Asusu. Zahrajete si na ní maximálně starší hry, na filmy ve vysokém rozlišení předem zapomeňte. Více v článku Velký přehled grafických karet pro notebooky

Nepotěšila také datová propustnost operační paměti. Při běžné kancelářské práci to ale není znát. 

Údaj Hodnota
průměrná rychlost při čtení 1 619 MB/s

Výdrž je jen průměrná

Jako vždy jsme měřili tři údaje. První řádek obsahuje maximální možnou výdrž, na netbooku se tedy nepracovalo, WiFi byla vypnutá a jas displeje byl stažen na minimum. Druhý řádek obsahuje střední zátěž, tedy přehrávání hudby v programu Windows Media Player se zapnutou vizualizací a maximálním jasem displeje. WiFi je v tomto režimu zapnutá.

Třetí údaj je hodnota, která nám přibližně vycházela při běžném denním používání. V tomto režimu byl jas snížen zhruba o 20 % a surfovali jsme po internetu přes WiFi.

 Režim  Výdrž
 Minimální zátěž 6 hodin a 58 minut 
 Střední zátěž  4 hodiny a 14 minut
 Běžný provoz  4 hodiny a 45 minut

Pozor na verzi netbooku, kterou kupujete. Levnější varianta má menší a lehčí baterii pouze se čtyřmi články a celkovou kapacitou 29 Wh. Naše testovaná má baterii šesti článkovou, která má kapacitu již téměř dvojnásobnou (55 Wh).

HP ProBook 5101

Baterie má praktickou funkci. Obsahuje celkem čtyři světelné diody, které mohou po stisku tlačítka ukázat zbývající kapacitu. Vždy tak víte, kolik netbooku zbývá energie a nemusíte jej ani zapínat.

HP ProBook 5101

Klávesnice

Jak již bylo řečeno, klávesnice není voděodolná, jak se původně očekávalo. Na konstrukci netbooku je dost netypické, že nemá jediný vnější viditelný šroubek. Do počítače se ke komponentám přistupuje právě až po odmontování klávesnice, která je uchycena pomocí tří šroubků pod baterií.

HP ProBook 5101
HP ProBook 5101HP ProBook 5101HP ProBook 5101

Ke klávesnici samotné nemáme příliš výhrad. Výrobce deklaruje 95 % velikosti klasické notebookové klávesnice, v praxi možná budete mít jiný, stísněný pocit. Jednotlivá písmenka jsou totiž hodně malá. Jejich rozestupy jsou ale naštěstí velké, psaní je tak sice trochu netradiční, nedoprovází jej ale překlepy. Celkově jsme si klávesnici po několika hodinách zvykání zamilovali.

HP ProBook 5101

Klávesky jsou vyrobeny ze zvláštního tvrdého a hrubého materiálu. Podle výrobce jsou až 50x odolnější proti odření než běžné klávesnice.

HP ProBook 5101

Touchpad je citlivý a díky lesklému povrchu se s ním krásně pracuje. Umí také rolovat ve dvou směrech nahoru / dolů, do stran bohužel ne.

HP ProBook 5101

Displej má extrémně jemné rozlišení

Displej s úhlopříčkou 10,1" se dodává v rozlišení 1 024 x 600 nebo 1 366 x 768. Oba jsou matné a jejich čitelnost je dobrá i na sluníčku. Na našem Mini byl displej s vyšším rozlišením, které má například 11,6" Acer Aspire One. Již u něj byl problém s čitelností drobnějších písmen a doporučovali jsme zvětšit si v systému velikost fontů.

U ještě menší úhlopříčky HPčka jsou písmenka již opravdu hodně malá a při delší práci mohou začít bolet oči. Na druhou stranu displej poskytuje stejný počet bodů jako velké 15,6" notebooky, což je při práci výhoda.

Víko displeje nemá moc velký úhel rozevření, což umocňuje ještě velkokapacitní baterie, která zadní část netbooku zvedá. Vadí to především při práci na klíně.

HP ProBook 5101

Podání barev je průměrné, kontrast nižší, bílá barva je zobrazována jako odstín šedé. Celkově lze panel hodnotit jako dobrý průměr pro práci, na filmy a prohlížení fotografií se dají najít i lepší (především lesklé) displeje.

Zaujalo nás:

  • Netbook se znatelně zahřívá a je oproti konkurenci také nadprůměrně hlučný. Při běhu na baterie i při zapojení do sítě běží větráček prakticky nepřetržitě. V nižších otáčkách při minimální zátěži jen lehce šumí, stačí však pracovat déle než hodinu, popř. spustit více aplikací a větráček začne být rušivý. Je to největší mínus celého stroje.
  • Adaptér je poměrně velký a váží nemalých 418 gramů.
  • Lesklé plasty okolo displeje, pod klávesnicí a na touchpadu, jsou bohužel velmi náchylné k odření. Stále je na tom ale netbook lépe než konkurence, u které najdeme lesklé plasty i na víku displeje apod.

Závěr

Nové HP je jednoznačně netbook pro profíky. Má nadprůměrně pevnou konstrukci, kvalitní provedení a (za příplatek) vysoké rozlišení displeje. Ocenit musíme rychlý ethernet, disk i příplatkový 3G modul. Profíci také snáze překousnou vyšší cenu příplatkových položek nebo hlučnější chod při zátěži.

Běžní uživatelé asi kvality nového HPčka neocení. Více radosti jim v teple domova udělají civilní modely konkurence, které jsou naleštěnější, lehčí, tišší a často nabízejí lepší výdrž.

 HP Mini 5101
  • procesor Intel Atom Processor N280 (1,66 GHz, 512 kB L2 cache, 667 MHz FSB)
  • paměť až 2 GB, 533 MHz
  • chipset Mobile Intel 945GSE Express
  • grafika GMA 950
  • displej 10,1", 1024 x 600 nebo 1366 x 768
  • disk 160, 250, popř. SSD 80 nebo 120 GB
  • rozhraní: 3x USB, VGA, 2x audio, čtečka SD karet
  • další komunikace: WiFi 802.11a/b/g draft-n, gigabitový ethernet, Bluetooth, volitelně 3G
  • poznámka: 2Mpix webkamera, volitelně dokovací USB stanice
  • rozměry 26,2 x 18 x 23 cm
  • hmotnost 1,3 kg
  • baterie 4článková 29 Wh, volitelně 6článková 55 Wh
  • operační systém Windows Vista Home Basic, Windows XP, FreeDOS, popř. Linux
  • cena od 9 000 Kč včetně DPH za Linuxové verze, od 9 500 Kč s Win XP

Líbí se vám hranatý design některých notebooků HP?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 23. září 2009. Anketa je uzavřena.

Líbí
Líbí 931
Nelíbí
Nelíbí 149
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 28 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 14 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi jsou 2 příspěvky

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

OBRAZEM: Drážďanská MHD má i dvě lanovky. A blízko sebe, co by lanem dohodil

v diskusi je 1 příspěvek

16. dubna 2024

Kromě jiných zajímavých věcí najdeme v Drážďanech i dvě historické lanové dráhy, jednu pozemní a...

Copilot od Microsoftu nabízí část schopností pokročilejšího ChatGPT zdarma

v diskusi nejsou příspěvky

16. dubna 2024

Byl to ChatGPT, který na konci roku 2022 začal psát revoluci na poli nástrojů generativní umělé...

Microsoft testuje zobrazování reklam na aplikace přímo ve Windows

v diskusi je 16 příspěvků

15. dubna 2024  19:05

Microsoft ve svém testovacím kanálu Windows určeném i pro veřejnost zkouší novou funkci, která má...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...