Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zaklínadlo nových herních notebooků: 3D displeje pro fantastický obraz

  0:01
Během letošního roku lze očekávat hned několik notebooků s 3D technologií zobrazení. Jeden je dostupný na trhu už nyní. Novinkou je notebook s Nvidia 3D Vision od Asusu.

Screen ze hry Mirror´s Edge 3D | foto: Technet.cz

Před rokem se snažila trh s 3D obrazem rozhýbat Nvidia, když spustila velkou kampaň se svými stereoskopickými brýlemi. Nebyla úplně bez úspěchu, prostorový obraz pronikl do povědomí mnoha lidí. Technologii samotnou si ale koupila jen hrstka lidí. Největší práci na propagaci 3D udělal až film Avatar.

Podařilo se mu oslovit obrovskou masu lidí, které 3D obraz v kinech ohromuje už několik měsíců. Koncem letošního roku se pak dostane do domácností díky Blu-ray nosičům a výrobci hardwaru očekávají, že se trh s 3D technologiemi konečně roztočí na plné obrátky.

Bylo to cítit i z letošních veletrhů CES a CeBIT, kde se na každém kroku skloňovalo 3D ve všech sedmi pádech. Pomalu se také začalo mluvit o noteboocích s 3D displeji. Jako jedna z prvních vlaštovek byl představen notebook Asus G51JX se 120Hz displejem využívající technologii Nvidia 3D Vision.

Jak na to

Je několik možností, jak z notebooku dostat 3D obraz. První jsou anaglyfické brýle s dvojicí různě zabarvených skel (většinou červeno-modré), které do každého oka pouští jiné barevné spektrum snímku. Je to nejjednodušší a nejlevnější metoda, využívaná třeba serverem Youtube.com nebo webkamerou Minoru. Komerčně je těžko použitelná, protože nepodává optimální výsledky a navíc barevně deformuje obraz.

BrýleScreen ze hry Burnout Paradise 3D

Vlevo anaglyfické brýle, vpravo screen obrazu, který vidíte bez brýlí

Druhou metodou, opět pasivní, jsou polarizované brýle. Barevná sklíčka jsou nahrazena čirými. Každé znovu propouští jinou část obrazu, tentokrát ale na základě různé polarizace skel. Tuto technologii využívají kina IMAX, ve kterých třeba zrovna Avatar vypadal fantasticky. Technologie podává velmi dobré výsledky u 3D filmů, je rovněž jednoduchá a tudíž levná. Nároky na výkon počítače jsou minimální. I zde se můžeme setkat s degradací obrazu, polarizační brýle jsou trochu tmavé.

Polarizované brýle Reald

Třetí technologie se řadí již mezi aktivní. Najdeme ji právě u Nvidie 3D Vision. Levé i pravé sklo brýlí rychle střídavě blikají, a pouštějí tak pro každé oko jinou část obrazu. Dvojnásobnou frekvencí než skla brýlí pak bliká samotný displej, aby stíhal dodávat pro každé oko příslušně posunutý snímek. Celá operace se tak neobejde bez synchronizace, kterou v tomto konkrétním případě zajišťuje krabička vysílající infračervený synchronizační signál.

3D brýle Nvidia

Je to nejsložitější a nejdražší metoda s mnoha omezeními. Skla brýlí jsou vyrobena z tekutých krystalů, která pro svou funkci potřebují napájení. Brýle jsou naštěstí zcela bezdrátové, jako zdroj energie jim slouží zabudované baterie. Z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že s přehledem vydrží 30 až 40 hodin bez dobití.

Synchronizační signál vysílá transmitter, který se připojuje do portu USB. Střílí do všech stran infračervený paprsek, jaký najdeme třeba v dálkovém ovladači k televizi. Je to spolehlivé řešení i na vzdálenost několika metrů, nikde se nepletou kabely, jedna krabička umí sesynchronizovat i několik brýlí najednou.

3D brýle Nvidia a transmitter pro synchronizaci

Nejdražší součástí je monitor, který omezil rozšíření této technologie. Značná část uživatelů si už koupila po velkém pádu cen z roku 2008 jiné monitory a nechtěla kupovat další kus hardwaru do domácnosti. Monitory určené pro Nvidia 3D Vision jsou speciální tím, že mají obnovovací frekvenci nastavenou na 120 Hz. Běžné domácí LCD panely přitom mají 60 Hz a nejsou tak pro 3D s touto technologií použitelné.

Brýle jsou výrazně tmavší než polarizační, protože na zlomky sekundy jsou kvůli zatmívání zcela neprůhledné. Oko nemá šanci to postřehnout, ale proti světlu je jasně vidět, kolik záření propustí. Ve hrách je proto dobré zvýšit gama korekci a obraz značně zesvětlit. Druhou nevýhodou je zátěž očí, což je však hodně individuální záležitost. Někomu nevadí ani tři hodiny hraní, někoho rozbolí oči nebo rovnou i hlava během 15 minut. Sám výrobce doporučuje v návodu časté přestávky.

3D brýle Nvidia

S bolestí hlavy se lze setkat i u předchozích dvou technologií. V IMAXu je třeba často slyšet hlasy, že se na obraz nedá koukat, někomu se zase motá hlava nebo nedokáže pořádně zaostřit. V divokých scénách některých her, kdy padáte mezi výškovými budovami, se zase může slabším povahám udělat nevolno od žaludku. Své o tom vědí někteří hráči Mirror´s Edge.

Doporučujeme před koupí konkrétní technologii (aktivní nebo pasivní) vyzkoušet a rozhodně nespoléhat na marketingové plácání prodejce.

A poslední nevýhodou Nvidia 3D Vision je velká hardwarová náročnost. Grafická karta musí stíhat rychle zobrazit posunuté snímky pro obě oči, aby byl obraz plastický a zároveň plynulý. Není problém, aby to dnešní grafické karty zvládly i v nejnáročnějších hrách. Problém je do takového hardwaru investovat.

Screen ze hry Mirror´s Edge 3D

Screen ze hry Mirror´s Edge, pokud na obraz koukáte bez nasazených brýlí Nvidia

Nvidia 3D Vision jsme testovali na sestavě Alza GameBox.

3D efekt Nvidie

Výhodou, která přebije všechny nevýhody, má být kompatibilita s obrovským množstvím her. Jejich seznam najdete na této stránce výrobce. Nejvýše jsou umístěny hry s nejlepším výsledným 3D efektem (kategorie 3D Vision Ready, Excellent), směrem dolů jsou už výsledky slabší (Good, Fair, Poor a Not Recommended).

Zvláště hry z kategorie Excellent nás skutečně dostaly (Assassin's Creed, Prince of Persia, Testdrive). U scén, kdy se obraz příliš rychle nehýbe a oči stihnou prohlédnout celý prostor, je scenérie doslova úžasná. Stejně jako ve filmu Avatar.

U her s hodnocením "good" a nižším jsme byli spokojení o poznání méně. Buď se nám obraz rozblikal (COD 4), nebo byly akční scény až moc rychlé a na nějaké okukování 3D nebyl vůbec čas. Stejný problém jako v Avatarovi, kdy pozornost diváka ve 3D dokázaly získat v rychlých scénách jen rychle letící předměty přímo na oči. Byl to ale zamýšlený efekt tvůrců a ve hrách se něčeho takového dočkáte rovněž jen u předpřipravených skriptů.

Dostupné notebooky

Přibližně od podzimu minulého roku je dostupný Acer Aspire s polarizačními brýlemi a speciálním filtrem na displeji. Výhodou této technologie jsou nízké náklady, a tak cena tohoto Aspire začíná na velmi příznivých 19 000 Kč. Pravda, konfigurace tomu odpovídá a hry si moc neužijete. Na druhou stranu 3D filmy nebo 3D fotografie mohou vypadat skvěle i na této mašině.

Acer Aspire 5738DG

Acer Aspire 5738DG 3D
  • procesor Intel Core 2 Duo T6600 (2,2 GHz), paměť 4 GB, disk 500 GB, grafika ATI Mobility Radeon 4570 (512 MB), lesklý displej 15,6" s rozlišením 1366 x 768
  • 4x USB, HDMI, VGA, čtečka 5 v 1, 3x audio, wi-fi a/b/g/n, gigabitový ethernet, Bluetooth 2.1 EDR, modem
  • Windows 7 Home Premium
  • cena od 19 000 Kč s DPH

Druhým notebookem je Asus řady G, která se těší velké oblibě mezi hráči. Asus na CeBITu oznámil, že G51 začne dodávat také se 120Hz displejem a sadou Nvidia 3D Vision. A když už celou dobu mluvíme o Avatarovi, nesmíme zapomenout na důležitou věc. Ke každému notebooku z této kolekce Asus přibalí hru James Cameron´s Avatar: The Game.

Asus G51JX

Asus G51JX 3D
  • procesor Intel Core i7-720QM (1,6 až 3,0 GHz TurboBoost), paměť až 8 GB, disk 500 GB, grafika Nvidia GeForce GTS 360M (1 GB), displej 15,6" (1366 x 768 nebo 1920 x 1080, lesklý, LED, 120 Hz)
  • 4x USB, Firewire, eSATA, HDMI, VGA, čtečka 4 v 1, ExpressCard, 2x audio, wi-fi b/g/n, Bluetooth 2.1 EDR, gigabitový ethernet
  • Windows 7 Ultimate 64bit
  • cena od 44 000 Kč s DPH

Budoucí vývoj

Je docela možné, že 3D nevstoupí do každé domácnosti, jak si výrobci představují. Může to být jen nafouknutá bublina, protože současné technologie nejsou tak daleko, jak by si běžní spotřebitelé představovali a nakonec nebudou mít vůbec zájem. Bez 3D se dá zcela bez problémů žít, a tak nebude vůbec jednoduché vysvětlit, proč na docela drahém zařízení může najít zákazník mouchy. Ať už jsou to nekomfortní 3D brýle nebo problémy s kompatibilitou některých her.

Podle informací z CESu a CeBITu se ale zdá, že to hodlají výrobci notebooků risknout. Těžko se ze 3D stane stejný prodejní trhák jako z netbooků, na to je jeden Avatar málo. Vzhledem k vyšším maržím to ale přesto může být pro výrobce celkem lukrativní byznys.

Během roku se proto nejspíše můžeme těšit na notebook HP, který bude využívat pasivní 3D podobně jako Acer. Gigabyte a MSI naopak půjdou ve stopách Asusu a využijí aktivní technologie Nvidie. Vzhledem k tomu, že Nvidia a ATI nejsou jedinými hráči na trhu s 3D zobrazením, ale existuje ještě mnoho alternativních výrobců, mohl by na cenové válce vydělat především zákazník. Už nyní je také velmi dobře hodnocené 3D od společnosti XpanD.

  • Nejčtenější

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 19 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 10 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 9 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

Jakou výzbroj má země, jejíž historie je protkána bojem o vlastní existenci

v diskusi je 26 příspěvků

12. května 2024

Izraelské obranné síly byly oficiálně ustanoveny 26. května 1948, krátce po vzniku novodobého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 14 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 1 příspěvek

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Jak Muskova firma vyřešila problém prvního čipu v mozku člověka

v diskusi je 5 příspěvků

18. května 2024

Neuralink je jedna z firem Elona Muska, o které se mnoho mluví. V lednu totiž zavedli její...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 14 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Proklatě krátkou lanovku v Záhřebu museli zpočátku cestující občas i tlačit

v diskusi je 5 příspěvků

16. května 2024

V Záhřebu najdeme pozemní lanovku, která patří mezi nejkratší zařízení svého druhu na světě. Délka...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....