Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Přehněte ji přes koleno: Lenovo Yoga má silné klouby a příznivou cenu

Jiným notebookům by již praskaly klouby displeje, Yoga 13 se právě mění z ultrabooku na tablet a z klávesnice se rázem stane zadní strana tabletu. Má vysoký výkon a ostré hrany.

Lenovo Yoga 13 | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Redakční defilé nejzajímavějších konvertibilních notebooků/tabletů s Windows 8 pokračuje modelem Lenovo Yoga 13. Na rozdíl od Asusu Taichi 21 si vystačí jen s jedním displejem a na rozdíl od HP Envy X2 jej nelze rozdělit. Yoga má klouby displeje přepracované tak, že se při vyklápění nezastaví na běžných (zhruba) sto třiceti stupních, ale lze jej sklopit až zcela na druhou stranu, o 360°. Spodní strana ultrabooku je tak přitisknuta ke krytu displeje a klávesnice se stane novou zadní stranou.

Lenovo Yoga 13

Jakmile vyklopení displeje přesáhne 180°, funkce klávesnice a touchpadu se automaticky vypne - uživatel tak nemusí mít strach, že by se při manipulaci hlásily o slovo. Z čeho však trochu obavy máme, je životnost těchto zařízení. Klávesnice ani touchpad samozřejmě nemají odolnost pevného krytu, a tak s Yogou ve formě tabletu musíte zacházet trochu opatrněji.

Jinak koncept překlopitelného displeje považujeme za praktický. Přeměna notebooku v tablet je dílem okamžiku a nemá žádný vliv na rozdělanou práci, můžete v ní okamžitě pokračovat. Klouby displeje jsou příjemně pevné, takže notebook můžete rozevřít prakticky do jakéhokoli úhlu a v něm vydrží - třeba do "áčka", praktického při sledování filmů kupříkladu v letadle.

Lenovo Yoga 13

Černý puntík pro konstrukci se týká ergonomie. Zatímco vnější hrany jsou důsledně zaoblené, v režimu tabletu se na vnější hranu dostanou původně vnitřní hrany displeje, které jsou však docela ostré. Pokud tablet opřete kupříkladu o klín, nebo držíte v dlani, bude ostrá hrana nepříjemně tlačit.

Velmi příjemný je naopak povrch palmrestů (okolí touchpadu před klávesnicí) - je to plast s měkkou strukturou na dotek připomínající kůži. Nestudí, nelepí, netlačí a nevypadá upatlaně.

Lenovo Yoga 13

Pochvalu zaslouží tlačítko pro povolení/zakázání rotace zobrazení na displeji na hraně přístroje. U konvertiblů s Windows 8 není samozřejmé a co si budeme povídat - když není, taky chybí.

Dlouhá výdrž, ale na Core i7 nižší výkon

Yoga nabízí na ultrabook průměrně spartánskou výbavu přípojnými místy. Jmenovitě jsou to dva USB porty, přičemž jeden je v pomalejší 2.0 a jeden v rychlejší 3.0 verzi. Externí monitor připojíte k HDMI výstupu, nechybí kombinovaný konektor pro sluchátka a mikrofon. V souladu s dobrými mravy je připravena čtečka SDHC paměťových karet. Nic víc.

Výkonové testy

PC Mark 07: 4 402 bodů
3D Mark 06: 4 353 bodů
3D Mark Vantage: 2 675 bodů
3D Mark 11: 573 bodů

Cinebench R11.5 - Open GL: 12,6 fps
Cinebench R11.5 - CPU: 2,35 bodů

ATTO (1MB soubor): čtení 18 MB/s, zápis 41 MB/s
ATTO (32MB soubor): čtení 267 MB/s, zápis 242 MB/s

výdrž na baterie 
(s wi-fi):
4 hod 54 minut

SunSpider: 186,2 ms
Geekbench 2.0:
5 620 bodů

Do testu Yoga dorazila v nejvyšší konfiguraci s procesorem Core i7-3517U, 8 GB operační paměti od Micronu a SSD úložištěm Samsung s kapacitou 128 GB. O grafiku se stará klasicky HD4000 z čipové sady Ivy Bridge, wi-fi karta je od Realteku (802.11n) a na bezdrátové WiDi můžeme zapomenout.

Vzhledem k opravdu silné "motorizaci", dle názoru redakce na konvertibilní ultrabook zbytečně předimenzované, nás překvapil jen průměrný výkon. Ve výkonových testech zaostal za podobně konfigurovaným Asusem Taichi 21 a lepší výsledky jsme naměřili i u strojů založených na slabším a taktéž nízkonapěťovém procesoru Core i5 (například u Panasonic Toughbook CF-AX2, jehož recenzi právě chystáme).

Příjemným překvapením byla velmi solidní výdrž na baterie. Při příjemné úrovni jasu, neustálém využití wi-fi konektivity a práci v kancelářských a multimediálních aplikacích vydržela Yoga pracovat bezmála pět hodin, respektive 4 hodiny 56 minut.

Možná si ťukáte na čelo, proč jsme zkoušeli i čistě "tabletové" benchmarky SunSpider a Geekbench. Chtěli jsme na tom ilustrovat, že výkon konvertibilního tabletu s procesorem Core i7 je dramaticky větší než u běžných tabletů. V testu Sunsipder dosáhla Yoga průměrné rychlosti 186 ms, což je mnohem lepší výsledek než třeba iPad čtvrté generace s časem 840 ms. U Geekbench je to podobné - Yoga 5 620 bodů, iPad čtvrté generace 1 770 bodů. Samozřejmě, hmotnost a výdrž na akumulátory hraje naopak ve prospěch iPadu.

Netříděné postřehy: výborný displej, vyšší hmotnost

Nejdříve ke hmotnosti. Yoga je robustní, precizně zpracovaná, nikde se nic nekroutí a nic nevrzá. To se trochu odrazilo na hmotnosti - 1,54 kilogramu je sice výkonnému ultrabooku odpovídající, ale na tablet je to přeci jenom hodně. Není to něco, co můžete pohodlně držet v ruce při sledování seriálu v autobuse.

Napájecí konektor, USB 2.0 port a čtečka SD karet. Tlačítko slouží k uzamykání rotace zobrazení.

Líbil se nám IPS displej s rozlišením 1 600 × 900 obrazových bodů, cože je při úhlopříčce 13,3" palce tak akorát. Nabídl živé syté barvy, výborný kontrast a pozorovací úhly. Displej má lesklou povrchovou úpravu a zvládá rozlišit deset současných dotyků. Funguje spolehlivě, s trochou soustředění jsme dotykem ovládali i normální nedotykové rozhraní Windows. Stylus bohužel není součástí balení.

HDMI výstup, USB 3.0 port, kombinovaný konektor pro sluchátka a mikrofon. Tlačítky ovládáte hlasitost zvukového výstupu.

Integrovaná 1 Mpix kamera hodně šumí, při rozumném osvětlení má příjemně syté barvy. Zvuk z reproduktorů má nižší výkon, většinu reprodukce tvoří středy a poněkud šustivé výšky. Zatímco některé ultrabooky dokážou chybějící hloubky zamaskovat plnými středy (přirozené podání vokálu), u ultrabooku Yoga je jejich nedostatek stále patrný.  

Na klávesnici typu chiclet se dobře píše, ke spokojenosti nám však schází její podsvětlení. Jeho absence je velké minus. Docela šikovné je však separátní tlačítko, které vyvolá náhledy otevřených oken a můžete jimi přepínat.

Lenovo Yoga 13

Yoga rozhodně není obyčejný ultrabook, čemuž odpovídá i cena 29 990 Kč. Pokud se nenecháte zlákat nejvyšší konfigurací, tak model s procesorem i5 a 4 GB paměti pořídíte 26 990 Kč, verzi s i3 pak za 22 990 Kč. A to je podle nás lepší volba.

  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 11 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi je 12 příspěvků

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 16 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

Vědci zkoumají, jaký šum nám nejvíce prospívá. Místo bílého nastupuje růžový

v diskusi nejsou příspěvky

22. května 2024

Premium S pojmem bílý šum se patrně setkala většina z nás. Někteří slyšeli i o dalších barvách šumu, o čemž...

Microsoft vám chce dát do kanceláře nového kolegu a sází na malé AI

v diskusi nejsou příspěvky

21. května 2024  23:42

Microsoft ukázal, jakou budoucnost generativní umělé inteligence si představuje. Vedle velkých...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 16 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

HBO MAX se v noci proměnil v MAX. Nabídne víc obsahu za víc peněz

v diskusi je 29 příspěvků

21. května 2024  9:54

Služba videa na přání HBO MAX se v noci z pondělí na úterý proměnila ve službu MAX. S novou...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...